Avaldatud: 10 aprill, 2020

Armsad tsöliaatikud!

Saadame teile soojad ja rõõmsad pühadetervitused!

Vaatamata sellele, et enamus meist saab lihtsalt ühe pika koduse nädalavahetuse juba eelnevalt kodus veedetud töönädalale lisaks, hoiame ikka meele positiivsena.

On ka meie seas ju neid, kes peavad endiselt tööl kohapeal käima ning kelle jaoks saabub puhkus võibolla alles tükk maad hiljem. Suured tänud teile!

Leidke igaüks oma päevas see väikenegi aeg, mil keskenduda päeva jooksul kogetud headele ja mõnusatele emotsioonidele – see aitab keerulistel hetkedel 😊

Lõbustuseks saate lugeda ka põnevaid fakte munadepühade kohta:

Munakoksimine

* on vana lõbustus, mille juures olid mõned salanipid. Koksiti terava otsaga. Muna oli tugevam õige peoshoidmise korral. Kelle muna katki läks, see oli kaotaja ja loovutas oma muna teisele.
* Setumaal, õigeusu aladel ja väga mitmel pool Euroopas, kuid ka nt Inglismaal, veeretati mune mäest alla või piki puust munarenni. Kelle muna teise muna vastu puutus, sai selle omale. Veeretada sai senikaua, kuni teistelt mune võideti, seejärel võis saagi kokku korjata ja järgmine pääses veeretama. Võidetud munad söödi kohe ära, kuid võitja võis need ka kokku koguda ja kaasa viia. Munaveeretamine nagu nende koguminegi oli eeskätt meeste tava.

Vembud munadega

* Tooreid mune sokutati neile munakorjajatele, kes ei meeldinud või kellega oli mingi vimm. Kuna noormehed kogunesid ühiselt mune koksima või sööma, siis oli häbiasi, kui selgus, et sulle on sokutatud toores muna.
* Teine tuntud trikk oli puumuna, millega oli võimalik munakoksimisel vastased üle lüüa. Osavasti värvitud muna ei erinenud millegagi loomulikust.
* Usuti, et kui hoida lihavõttemuna seitse aastat, siis muutub munakollane helendavaks ja muna läbipaistvaks. Inglismaal jällegi usuti, et liiga kaua hoitud muna muutub kuradiks.

Lihavõttejänes toob mune

* Eestis ja saksakeelsetes maades peidab lihavõttejänes öösel mune aeda (ka majja, korterisse või rõdule) ja lapsed otsivad need üles. Komme on tänaseni elav, ehkki mõneski peres peidetakse värvitud munade asemel hoopis šokolaadimune ja ka -kujukesi.
* Esimene teade lihavõttejänese toodud munadest pärineb 1572. aastast Saksamaalt. Ameerikasse ümberasujad viisid tava kaasa ja muutsid selle sealse kombestiku osaks. Ka jänesekujulised lihavõttekoogid on sama päritoluga.
* Kõigis maades, kus jänes mune toob, räägitakse mune pabuldavatest jänestest. 20. sajandil lisandusid lihavõttelauale või munade juurde rosinad šokolaadis ja muud ümmargused šokolaadimunad.

Ilusat kevade jätku soovides,

Eesti Tsöliaakia Selts

Arhiiv