Enamik tsöliaakiahaigeid tunnevad end palju paremini, kui nad on alustanud gluteenivaba toitumisega ning sümptomid vähenevad tavaliselt mõne nädalaga. Ent väike osa tsöliaakiahaigeid ei allu gluteenivabale dieedile või see võib alguses toimida, aga varsti tekivad taas sümptomid.

Enamikel juhtudel on põhjuseks asjaolu, et inimesed söövad enese teadmata ikka gluteeni sisaldavaid toite või neil on muu haigus, mis võib põhjustada neid sümptomeid, nagu ärritunud soole sündroom või laktoositalumatus.

Ravile mitte alluva tsöliaakia puhul on enamasti esimeseks sammuks menüü põhjalik ülevaatamine koos dietoloogiga, et teha kindlaks võimalikud gluteeniga saastumise allikad. Menüü ülevaatamisel võib dietoloog arutada teatud toitude vältimist, mis võivad põhjustada tundlikkust. Kui oled veendunud, et järgid ranget gluteenivaba dieeti ja sul on siiski sümptomid, võivad su arstid teha täiendavaid teste, et kõrvaldada sümptomite teised potentsiaalsed põhjused.

Refraktoorne tsöliaakia

Refraktoorne tsöliaakia on tsöliaakia väga haruldane vorm, mille puhul on suurem oht teatud tüüpi vähi tekkeks.

Refraktoorse tsöliaakia sümptomid:

  • pidev raske kõhulahtisus;
  • kõhuvalu;
  • ootamatu kiire kaalulangus.

Refraktoorne tsöliaakia mõjutab hinnanguliselt 2–5 protsenti tsöliaakiahaigetest. Enamikel juhtudel diagnoositakse refraktoorne tsöliaakia üle 50aastastel inimestel.

Refraktoorse tsöliaakia diagnoosimine peaks toimuma spetsialisti juures, kus on võimalik teha täpsemaid uuringuid.

On tõenäoline, et on vaja teha endoskoopilisi uuringuid, et soolehattusid uuesti vaadata. Refraktoorse tsöliaakiaga inimestel jäävad soolestiku kahjustused püsima ja dieedijärgselt ei ole üldse või on vähe paranemise märke.

Ravi

Et refraktoorne tsöliaakia on nii haruldane, on selle kohta vähe uuringuid. Lisaks gluteenivabale toitumisele võivad olla vajalikud ka ravimid, nagu steroidid, immunosupressiivsed ravimid või need mõlemad.

Spetsialistid peavad valitud ravimeetodit rangelt jälgima.

Isegi kui haige ei reageeri gluteenivabale dieedile, on oluline siiski jätkata ranget gluteenivaba toitumist, et ennetada täiendavate sümptomite ja tüsistuste teket.

Peaksid kindlasti käima regulaarselt oma dietoloogi juures kontrollis, veendumaks, et su organism saab kõiki vajalikke toitaineid ja et su toitumine on ilusti tasakaalus.

Tüsistused

Refraktoorset tsöliaakiat seostatakse suurema tüsistuste riskiga ja kehvema pikaajalise väljavaatega (su perearsti võib kutsuda seda su prognoosiks).

Refraktoorsel tsöliaakial on kaks tüüpi: I ja II tüüp. II tüübi refraktoorse tsöliaakiaga inimestel on suurem oht haigestuda teadud tüüpi soolestikuvähki.

© materjal tõlgitud ja avaldatud Suurbritannia Tsöliaakia Seltsi Coeliac UK loal