Seotud haigused ja komplikatsioonid

Autoimmuunhaigused

Tsöliaakia on autoimmuunhaigus ning tsöliaakiaga inimestel on geenid, mis nende haigestumist soodustavad. Tsöliaakia on sagedasem I tüüpi diabeedi ja autoimmuunse kilpnäärmehaigusega inimestel.

Kui teil on üks autoimmuunhaigus, on suurem risk, et teil esineb ka mõni teine autoimmuunhaigus. Arvatakse, et tsöliaakiahaiguse diagnoosimise edasilükkumine suurendab teiste autoimmuunhaiguste tekkimise riski. See võib olla tingitud kokkupuutest gluteeniga enne gluteenivabale dieedile üle minemist.

I tüüpi diabeet

Tsöliaakia ja I tüüpi diabeet on mõlemad autoimmuunhaigused. I tüüpi diabeediga inimestel on võrreldes üldise populatsiooniga kõrgem tsöliaakia esinemise risk. I tüüpi diabeediga inimeste hulgas on 4–9 protsendil diagnoositud ka tsöliaakia, samas kui üldises elanikkonnas on see näitaja 1%. Lisateave tsöliaakia ja I tüüpi diabeedi kohta.

Autoimmuunne kilpnäärmehaigus

Autoimmuunse kilpnäärmehaigusega inimestel on suurem ​tsöliaakiasse haigestumise risk (esinemine 1–4 protsendil võrreldes üldise populatsiooniga, milles esinemissagedus on 1%).

Muud autoimmuunhaigused

NICE-i 2015. aasta juhend „Tsöliaakia ära tundmine, hindamine ja ravi“ on läbi vaadanud teaduslikud tõendid tsöliaakia ja võimalike seonduvate haigusseisundite kohta ning on soovitanud, kellel peaks tsöliaakiat kontrollima. On palju muid autoimmuunhaiguseid, mida NICE-s ei ole loetletud, kuid mille puhul võib samuti olla seos. Teadusuuringud uurivad jätkuvalt, millised haigused võivad tsöliaakiaga seotud olla, kuid siiski on vaja läbi viia rohkem uuringuid enne, kui saab anda soovitusi muude autoimmuunhaigustega inimestele ja selle kohta, kas neid tuleks testida.

Osteoporoos

Diagnoosimata ja ravimata tsöliaakia võib põhjustada osteoporoosi ehk luude hõrenemist. Seda seetõttu, et te ei pruugi juba mõnda aega olla suutnud kaltsiumi korralikult imendada.

Laktoositalumatus

Laktoositalumatus võib tsöliaakiaga seotud olla, sest tsöliaakia kahjustab soolestiku osa, kus toodetakse laktaasi – laktoosi lõhustavat ensüümi. Laktoositalumatuse sümptomid on tsöliaakia omadega sarnased.

Lümfoom ja peensoole vähk

Lümfoom ja peensoole vähk on väga tõsised tsöliaakia komplikatsioonid. Kuid kui tsöliaakiaga inimesed on gluteenivaba dieeti juba kolm kuni viis aastat järginud, ei ole neil nendesse vähivormidesse haigestumise risk suurem kui üldisel elanikkonnal.

Viljakus

Enamikel tsöliaakiat põdevatel naistel, kes järgivad gluteenivaba toitumist, ei esine täiendavaid probleeme viljatusega. Sellegipoolest võib diagnoosimata või ravimata tsöliaakia olla seletamatu viljatuse põhjuseks, mistõttu tuleb sellistel juhtudel kaaluda tsöliaakia testimist.

Autism

Autismispektri häired (ASD) on levinud arenguhäire, mis mõjutab seda, kuidas inimene suhtleb ja enda ümbruses olevaid inimesi mõistab.

Kuigi praegu pole piisavalt tõendeid, et soovitada gluteeni- ja kaseiinivaba dieeti autismispektri häirete ravina, siis kõige sagedamini soovitatav toitumisalane sekkumine on just gluteeni- ja  kaseiinivaba dieet.

© materjal tõlgitud ja avaldatud Suurbritannia Tsöliaakia Seltsi Coeliac UK loal