Kui tavaline on mõlema haiguse esinemine?

Tsöliaakia on sagedasem inimestel, kellel on I tüüpi diabeet, sest mõlemad on autoimmuunhaigused. Enamiku inimeste puhul diagnoositakse I tüüpi diabeet enne tsöliaakiat, kuid võib juhtuda ka vastupidi. I tüüpi diabeediga inimestel on kõrgem tsöliaakia esinemise risk kui üldisel populatsioonil. I tüüpi diabeediga inimestest on 4–9% ka tsöliaakia diagnoos, võrreldes üldise elanikkonnaga, kus diagnoositute hulk on 1%.

Mis siis, kui mul sümptomeid ei esine?

Mõnedel I tüüpi diabeediga inimestel on vaid kerged tsöliaakia sümptomid või puuduvad sümptomid täielikult, kuid gluteeni söömisel kahjustub nende soolestiku sein sellegipoolest. Tsöliaakia ainus ravi on range gluteenivaba dieedi järgimine.

Kuidas tsöliaakia minu diabeeti mõjutab?

Teie veresuhkru taseme kontroll võib pärast gluteenivaba toitumise alustamist muutuda. See võib juhtuda, sest gluteeni dieedist eemaldamine võimaldab teie soolestiku seinal paraneda ning seeläbi toitainete, sealhulgas süsivesikute imendumine paraneb. Võib-olla peate oma vere glükoosisisaldusel rohkem silma peal hakkama hoidma. Kui olete mures, rääkige oma insuliinivajadustest enda arstiga.

Kümme parimat dieedinõuannet mõlema haigusega toime tulemiseks

  1. Sööge kolm korda päevas.
    Sööge hommiku-, lõuna- ja õhtusööki ning proovige söögikordi mitte vahele jätta. See aitab teil isu ja vere glükoosisisaldust kontrolli all hoida.
  1. Lisage iga toidukorra ajal gluteenivabu tärkliserikkaid süsivesikuid, mille hulka kuuluvad:
    • gluteenivabad leivad (eriti täistera- või seemneleivad), pasta ja kreekerid;
    • naturaalselt gluteenivabad teraviljad, nagu riis, polenta (maisijahu), tatar, hirss ja kinoa;
    • tärkliserikkad köögiviljad nagu värsked kartulid, maguskartul, jamss, kassaava (tapiokk) ja jahubanaanid;
    • gluteenivabad hommikusöögihelbed, näiteks tatarhelbed ja müsli.Süsivesikud on vere glükoosisisalduse kontrollimiseks olulised. Kogus, mida peate sööma, sõltub teie vanusest, kehakaalust ja aktiivsusest.
  1. Vähendage söödava rasva hulka, eriti küllastunud rasvu. Kuna rasv on suurim kalorite allikas, siis aitab rasvakoguse vähendamine tervislikku kaalu hoida.
    • Kasutage vähem küllastunud rasvu, vähendades või, margariini ja rasvase liha hulka.
    • Valige madala rasvasisaldusega piimatooted, nagu väherasvane piim, madala rasvasisaldusega jogurt (vältige neid, mis on kiudainetega), väherasvased juustud ja madala rasvasisaldusega määrded.
    • Õli või muude rasvadega praadimise asemel grillige, aurutage või küpsetage toite ahjus.
  1. Sööge rohkem kala.
    Puhas kala on naturaalselt gluteenivaba. Rasvased kalad, nagu makrell, sardiinid ja lõhe, sisaldavad palju omega-3-rasvhapet, mis võib aidata südamehaigusi vältida. Rääkige oma tervishoiutöötajaga sellest, kui palju te kala sööma peaksite.
  1. Piirake suhkrut ja suhkrurikkaid toite.
    Kui teil on diabeet, ei ole suhkru tarbimine keelatud, kuid pidevalt kõrge suhkrusisaldusega toitude ja jookide tarbimine ei aita teie vere glükoosisisaldust kontrollida.

    Suhkruvabade, ilma lisatud suhkruta või dieetjookide tarbimine on lihtne viis, kuidas oma toidus suhkru hulka vähendada.

  1. Vähendage soola hulka toidus.
    Täiskasvanud peaksid püüdma iga päev tarbida kuni 6 grammi soola. Lastel peaks kogus olema väiksem, sest soovitatav maksimaalne soola kogus sõltub vanusest. Antud koguse ületamine võib tõsta vererõhku, mis võib põhjustada insulti ja südamehaigusi. Vähendage söödavate töödeldud toitude hulka, kuna need võivad palju soola sisaldada. Püüdke toite maitsestada pigem ürtide, vürtside ja pipraga – kõik need on gluteenivabad.
  1. Sööge rohkem puu- ja köögivilju.
    Kõik värsked, külmutatud, konserveeritud ja kuivatatud puuviljad ning nendest tehtud mahlad on naturaalselt gluteenivabad. Püüdke süüa vähemalt viis portsjonit päevas.
  1. Lisage oma toidulauale rohkem kaunviljade seemneid.
    Herned, oad ja läätsed on loomulikult gluteenivabad. Proovige neid lisada hautistesse, suppidesse, karridesse ja salatitesse.
  1. Tarbige alkoholi mõõdukalt.
    Vein, kanged alkohoolsed joogid, siider, šerri, portvein, liköörid ja gluteenivabad õlled on kõik gluteenivabas dieedis lubatud. Kuid peate vältima õlu, laagriõlu, porterit ja ale’i. Pidage meeles, et alkohol võib lisada täiendavaid kaloreid. Ärge jooge kunagi tühja kõhu peale, sest kui tarbite teatud diabeediravimeid või insuliini, võib alkohol suurendada teie hüpoglükeemia (madala veresuhkru taseme) riski.
  1. Vältige diabeetikute toite ja jooke.
    Diabeetilisi toite ei ole diabeedihaigete raviks soovitatud alates 1980ndatest aastatest. Need on sageli kallid, sisaldavad sama palju rasva ja kaloreid kui tavalised versioonid ja neil võib olla lahtistav toime.

© materjal tõlgitud ja avaldatud Suurbritannia Tsöliaakia Seltsi Coeliac UK loal