Tsöliaakia ainus ravi on eluaegne range gluteenivaba dieet
Kui oled gluteenivabal dieedil, peaksid sümptomid vähenema, aga soolestiku paranemine võtab igal inimesel erinevalt aega

Praegusel hetkel ei ole tsöliaakiale ravi. See on eluaegne haigusseisund ja range gluteenivaba dieedi pidamine on ainus ravi. Kui sulle on meditsiiniline diagnoos pandud ja oled eemaldanud gluteeni oma menüüst, peaksid end palju paremini tundma.

Gluteenivaba dieet

Gluteen on nisus, rukkis ja odras sisalduv valk, seega neid teravilju sisaldavaid toite ei tohi süüa. Tuleb vältida ka ristsaastunud kaera, mis on tootmises kokkupuutunud gluteeniga. Mõni tsöliaakiahaige võib olla tundlik ka gluteenivaba kaera suhtes.

Gluteenivaba dieeti pidades võib süüa riisi, maisi, kartulit, liha, kala, juustu, piima, mune, puuvilju, köögi- ja kaunvilju (herned, oad ja läätsed). Spetsiaalseid gluteenivabasid toite, nagu gluteenivabad leivad ja pasta. Neid saab osta toidukauplustest, tervisepoodidest ja veebipoodidest. Rohkem infot leiate „Gluteenivabalt“ menüü alt.

Meil on palju teavet selle kohta, kuidas järgida gluteenivaba dieeti, sealhulgas toidu ostmise ja märgistuse lugemise, toiduvalmistamise ja küpsetamise, väljas söömise ja reisimise kohta.
Isegi väga väike kogus gluteeni võib olla tsöliaakiahaigele kahjulik. Seega on oluline astuda mõistlikke samme gluteeniga ristsaastumise vältimiseks.

Mõned head nõuanded:

  • kasuta söögitegemisel ettevalmistuse ja küpsetamise/keetmise ajal erinevaid köögitarvikuid;
  • ära prae toitu samas õlis, mida on varem kasutatud gluteeni sisaldava toidu küpsetamiseks;
  • kasuta puhast grilli, eraldi röstrit või röstrikotte, et valmistada gluteenivaba röstsaia;
  • kasuta erinevaid lõikelaudu ja pese pindu korralikult;
  • tarbi erinevat moosi, võid, sinepit, majoneesi vms.

Loe lähemalt: Tasakaalustatud gluteenivaba toitumine

Kui kaua võtab paranemine aega?

Gluteenivaba dieedi puhul on paranemise aeg inimestel erinev. Paljud tunnevad end paremini juba mõne päevaga ja tavaliselt kaovad sümptomid nagu iiveldus, kõhulahtisus ja kõhupuhitus mõne nädalaga.

Mõne sümptomi kadumiseks võib kuluda rohkem aega, mõni sümptom kaob varem kui teine. Soolestiku kahjustuste paranemise aeg on inimestel erinev ja võib võtta aega kuuest kuust kuni viie aastani (mõnel juhul kauem).

Eluaegne dieet

Kui sul on diagnoositud tsöliaakia, pead pidama gluteenivaba dieeti terve elu.

Gluteeni eemaldamine toidust võimaldab soolestikul paraneda. Kui järgid gluteenivaba dieeti ja sulle tehakse uued tsöliaakia testid, peaksid need olema negatiivsed. See tähendab, et allud gluteenivaba dieedi ravile hästi ja sinu immuunsüsteemis ei ole enam gluteeni, millele reageerida.

Kui hakkad hiljem taas gluteeni tarbima, reageerib su immuunsüsteem ja soolehatud kahjustuvad jälle.

Viimati uuendatud: 13.09.2021

© materjal tõlgitud ja avaldatud Suurbritannia Tsöliaakia Seltsi Coeliac UK loal