Uuringud tsöliaakia tuvastamiseks

Inimestel võib olla tsöliaakia ilma igasuguste sümptomiteta või vaid väheste sümptomitega
Uuringud aitavad riskigruppi kuuluvatel inimestel tsöliaakiat tuvastada
Uuringuid tuleks pakkuda tsöliaakiahaige lähisugulastele
Tsöliaakia võimalikku esinemist tuleks kontrollida enne ärritunud soole sündroomi diagnoosi panemist

On teatud tegurid, mis võivad viidata sellele, et inimesel võib olla tsöliaakia, isegi kui tal puuduvad sümptomid, iseäranis siis, kui tema lähisugulasele on juba diagnoos pandud. Inimeste kontrollimine võib aidata haigust varem diagnoosida ja seega saab ka raviga varem pihta hakata.

Suurbritannia riikliku tervise ja tervishoiu kvaliteedi instituut (National Institute for Health and Care Excellence NICE) on viidanud, et lähisugulastel (nt isa, ema, poeg, tütar, vend, õde) on suurem oht haigestuda tsöliaakiasse ja seega tuleks kaaluda nende kontrollimist. See tähendaks vereproovi ja peensoole biopsia võtmist.

Kui sul on mõni tsöliaakia sümptomitest, peaksid arutama oma kahtlusi perearstiga, kes võib soovitada vereproovi võtmist. NICE soovitusel peaks arst pakkuma sulle vereproovi tegemise võimalust, kui sul on:

  • I tüübi diabeet, diagnoosimisel;
  • autoimmuunne kilpnäärmehaigus, diagnoosimisel;
  • ärritunud soole sündroom (täiskasvanutel).

Vereproovi tegemist tsöliaakia tuvastamiseks tuleks kaaluda ka järgmiste haiguste korral:

  • Downi sündroom;
  • Turneri sündroom.

Ärritunud soole sündroom

Suurbritannia viimaste uuringute kohaselt oli peaaegu neljandikule tsöliaakiahaigetest eelnevalt öeldud, et neil on ärritunud soole sündroom, või neil oli selle haiguse ravi alustatud juba enne tsöliaakia diagnoosimist. Väga oluline on järgida juhiseid ja pidada meeles, et tsöliaakia võimalikku esinemist tuleks kontrollida enne ärritunud soole sündroomi diagnoosi panemist.

Perekond

Tsöliaakia puhul esineb geneetiline eelsoodumus, aga mitte selliselt, et seda saaks ette ennustada. Umbes ühel kümnest tsöliaakiat põdevast lähisugulasest (nt isa, ema, poeg, tütar, vend, õde) on selle haiguse tekke risk.

Kõik inimesed, kelle lähisugulastel on tsöliaakia, peaks sümptomitest teadlikud olema. Kui sinul või mõnel su pereliikmel esineb tsöliaakia sümptomeid, võta ühendust oma perearstiga ja palu tal teha vereproov.

1 Card TR, Siffledeen J, West J, et al. 2013 An excess of prior irritable bowel syndrome diagnoses or treatments in celiac disease: evidence of diagnostic delay. Scand. J. Gastroenterol. Jul; 48 (7) 801-7

© materjal tõlgitud ja avaldatud Suurbritannia Tsöliaakia Seltsi Coeliac UK loal