Lühidalt tsöliaakiast

  • Tsöliaakia on gluteenist põhjustatud eluaegne autoimmuunne geneetilise eelsoodumusega haigus
  • Euroopas hinnatakse sageduseks, et 1 inimene 100-st põeb tsöliaakiat
  • Sümptomiteks on puhitus, kõhulahtisus, iiveldus, kõhukinnisus, väsimus, äkiline või ootamatu kehakaalu langus (kuid mitte kõigil juhtudel), juuste väljalangemine, aneemia jne.
  • Diagnoosi saades on ainsaks raviks eluaegne range gluteenivaba dieet
  • Herpetiformne dermatiit on tsöliaakia nahavorm

Tsöliaakia on üha sagedamini esinev haigus ja mõjutab umbes 2% elanikkonnast. Kuid ainult ~24% inimestest, kellel on kaebused, on diagnoositud. See tähendab, et on palju inimesi, kellel on tsöliaakia, kuid kes seda veel ei tea. Kui esimese astme sugulasel (nagu ema, isa, õde või vend) on sarnased vaevused, siis tõenäosus, et neil on tsöliaakia, on üks kümnest.

Tsöliaakia on põhjustatud immuunsüsteemi reaktsioonist nisus, odras ja rukkis leiduvale valkainele gluteen. Kui tsöliaakiahaige sööb gluteeni, reageerib nende immuunsüsteem ning peensoolelimaskesta hatud kahjustuvad.

Sümptomid võivad olla kergetest kuni rasketeni ja on täiesti individuaalsed. Nende kohta saab lugeda täpsemalt „Sümptomid“ osast.

Diagnoosi saades on ainsaks raviks range gluteenivaba dieet. Gluteeni leidub nisus, rukkis ja odras. Kaer on tihti ristsaastunud tootmise käigus gluteeniga ning seetõttu tuleb alati jälgida, et kasutatakse gluteenivaba kaera. Osadele tsöliaakiahaigetele ei sobi ka gluteenivaba kaer. Kui gluteen on täielikult eemaldatud tsöliaatiku menüüst, peaksid haigusnähud paranema ja inimene tundma end palju paremini.

Herpetiformne dermatiit (HD) on tsöliaakia nahavorm. See väljendub löövetena, mis esinevad tavaliselt küünarnukkidel, põlvedel, õlgadel, tuharatel ja näol punaste kõrgendatud laikudena, mis on tihti ka villilised. See haigus mõjutab ligikaudu ühte inimest 3300-st.

© materjal tõlgitud ja avaldatud Suurbritannia Tsöliaakia Seltsi Coeliac UK loal

Viimati uuendatud: 01.05.2021