Eesti Tsöliaakia Selts (ETS) on Euroopa Tsöliaakia Seltside Assotsiatsiooni (AOECS) liige, kellega 14. aprillil 2015. a sõlmitud litsentsilepingu alusel on ETS-il õigus alustada Eesti Vabariigis rahvusvahelise intellektuaalomandiga kaitstud gluteenivaba kaubamärgi väljastamist üleeuroopalise litsentseerimissüsteemi alusel eelnevalt kontrolli läbinud toodetele.

Gluteenivaba kaubamärk

Gluteenivaba kaubamärk, mille tähis on läbikriipsutatud viljapea, on rahvusvaheliselt tuntud kvaliteedimärk tsöliaakiahaigetele sobilikele toitudele, mida teatakse kui gluteenivabad toidud.
78% gluteenivabast tarbijaskonnast usaldab ametliku kaubamärgiga tooteid rohkem, kui tooteid, mille pakendil on lihtsalt kiri gluteenivaba.

Eestis kaubamärki omavate tootjate ja toodete nimekirja leiate SIIT.

Gluteenivaba kaubamärgi jaoks on AOECS töötanud välja Euroopa Litsentseerimise Süsteemi (ELS) Standardi, mis:

  • tugineb Maailma Terviseorganisatsiooni / ÜRO Toidu- ja Põllumajandus Organisatsiooni Codex Alimentarius’e gluteenitalumatutele mõeldud eridieedi standardil CODEX STAN 118-1979;
  • on ühildatud Euroopa Liidu seadustega;
  • ning EL regulatsioonidega 41/2009 ja 828/2014.

ELS Standardile vastavad tooted saavad lisaks gluteenivabale kaubamärgile ka ametliku registreerimisnumbri, mille olemasolu pakendil on kohustuslik. Selle järgi saab tarbija teada, mis riigi litsentsilepingu alla antud toode kuulub.

Registreerimisnumbri kuju: riigi kood – tootja kood – toote kood.
Kaera olemasolu gluteenivaba märgisega tootes tuleb välja tuua märkega „OATS“ toote registreerimisnumbri ees. Näiteks Eesti tootjatele väljaantud registreerimisnumber näeb välja selline, kus igale tootjale ja tootele väljastatakse unikaalne kood: