Kõige sagedamini esitatavad küsimused

Kas tsöliaakiat on võimalik terveks ravida?
Ei. Tsöliaakiat põhjustavad nisu, rukis, oder ja võimalik, et ka kaer. Nendes teraviljades sisalduvate valkude toimel kahjustub tsöliaakiahaigel peensoole limaskest. Kui tsöliaakiahaige järgib ravi, see tähendab nn.gluteenivaba (nisu-, rukki-, odra- ja kaeravaba) dieeti, paraneb tema peensoole limaskest täielikult. Nimetatud dieeti peab tsöliaakiahaige järgima aga kindlasti rangelt kogu elu. Kui tsöliaakiahaige aga dieeti rikub, kahjustub varem või hiljem tema peensoole limaskest uuesti.

Kas võin endale lubada 1 (nisujahust) tordilõigu kuus?
Ei. Tsöliaakiahaige peab järgima gluteenivaba dieeti rangelt. Ka väga väikeses koguses tsöliaakiahaigele keelatud teraviljatoitude/toodete/jookide söömine/joomine ei ole tsöliaakiahaigele lubatud.

Mis on “peidetud gluteen”?
“Peidetud” gluteen võib esineda toitudes/toodetes/jookides, mille põhikoostisosad on tsöliaakiahaigele küll lubatud toiduained, kuid mille koostises on siiski kasutatud nisujahu – näiteks mõned salatikastmed, purgisupid, maiustused. Tsöliaakiahaiged peavad seega vägagi tähelepanelikult lugema mis tahes toote pakendilt infot selle täpse koostise kohta alati enne, kui nad seda endale ostma või ise sööma hakkavad.

Kas gluteen võib üle kanduda ka toidunõude kaudu s.t, kas tsöliaakiahaige peaks oma toidunõud hoidma eraldi teiste pereliikmete toidunõudest?
Tsöliaakiahaige ei pea oma toidunõusid hoidma teistest toidunõudest eraldi.

Oivi Uibo
Tartu Ülikooli lastekliiniku dotsent