Kõige sagedamini esitatavad küsimused

Kas tsöliaakiat on võimalik terveks ravida?
Ei. Tsöliaakiat põhjustab gluteen, mis leidub nisus, rukkis, odras. Nendes teraviljades sisalduvate valkude toimel kahjustub tsöliaakiahaigel peensoole limaskest, mille kaudu imenduvad inimesel toitained ja vitamiinid (ehk organismi normaalseks toimimiseks vajalik kütus). Kui tsöliaakiahaige järgib ravi, see tähendab nn.gluteenivaba (nisu-, rukki-, odravaba) dieeti, paraneb tema peensoole limaskest täielikult. Nimetatud dieeti peab tsöliaakiahaige järgima aga kindlasti rangelt kogu elu. Kui tsöliaakiahaige aga dieeti rikub, kahjustub varem või hiljem tema peensoole limaskest uuesti.

Kas võin endale lubada 1 (nisujahust) tordilõigu kuus?
Ei. Tsöliaakiahaige peab järgima gluteenivaba dieeti rangelt. Ka väga väikeses koguses tsöliaakiahaigele keelatud teraviljatoitude/toodete/jookide söömine/joomine ei ole tsöliaakiahaigele lubatud, sest põhjustab tema soolestikus hattude hävinemise.

Mis on “peidetud gluteen” ja ristsaastumine?
“Peidetud” gluteen võib esineda toitudes/toodetes/jookides, mille põhikoostisosad on tsöliaakiahaigele küll lubatud toiduained, kuid mille koostises on siiski kasutatud nisujahu – näiteks mõned salatikastmed, purgisupid, maiustused. Tsöliaakiahaiged peavad seega vägagi tähelepanelikult lugema mis tahes toote pakendilt infot selle täpse koostise kohta alati enne, kui nad seda endale ostma või ise sööma hakkavad.
Samuti on oluline pidada silmas, et loodustlikult gluteenivabad tooted võivad tootmise või pakendamise käigus puutuda kokku gluteeni sisaldavate teraviljadega ning seeläbi toimub ristsaastumine (näiteks pakendatakse riisijahu samal liini nisujahuga, küpsetatakse gluteenivabu saiakesi samas ruumis nisujahust valmistatud saiakestega ning jahu lendlemine on suur, jahvatatakse tatart samas veskis rukkijahuga jne).

Kas gluteen võib üle kanduda ka toidunõude kaudu s.t, kas tsöliaakiahaige peaks oma toidunõud hoidma eraldi teiste pereliikmete toidunõudest?
Tsöliaakiahaige ei pea oma toidunõusid hoidma teistest toidunõudest eraldi, kuid gluteeniga kokkupuutunud nõud tuleb kõik hoolikalt puhtaks pesta.

Kas pärm on gluteenivaba?
Pärm on elusaist pärmirakkudest koosnev toode ning pärmirakkude kasvatamiseks kasutatakse nii melassi kui teravilja (peamiselt nisu). Melass on suhkrutootmise kõrvalsaadus (tootjad ütlevad ka suhkrupeedimelass v suhkroomelass). Kuna gluteeni olemasolu peab pakendile alati olema märgitud, siis nisu baasil kasvatatud pärmi pakendilt leiame info: “Teravilja (nisu) baasil kasvatatud pärm”. Selline  pärm on nt Rapunzel, mida müüakse mahepoodides. Kui tootel sellist märget pole, siis on pärm meile lubatud. Meie enda Salutaguse tehas kasutab pärmi tootmiseks melassi ja õnneks on enamus Eestis müügil olevatest pärmidest meile lubatud.

Viimati uuendatud: 15.12.2019