Herpetiformne dermatiit, mida tihti nimetatakse ka HD-ks, on tsöliaakiahaigeil tekkiv nahaseisund.

HD tekib vähematel inimestel kui tüüpilise tsöliaakia korral; haigestub umbes 1 inimene 3300 kohta. HD võib tekkida igas vanuses, kuid sagedamini haigestuvad 50 – 69 aastased inimesed.

Sümptomid

Tüüpilised sümptomid on:

  • punetavad, kõrgenenud laigud, tihti villidega, mis sügamisel lähevad katki;
  • tugev sügelemine ja tihti torkimistunne.

Lööve lokaliseerub kõige sagedamini küünarnukkidel, põlvedel ja tuharatel, kuid see võib esineda mistahes muus kohas. Lööve esineb kehal tavaliselt sümmeetriliselt, asudes näiteks mõlemal küünarnukil.

Diagnoos

HD-d diagnoositakse lihtsa meetodiga, mida nimetatakse nahabiopsiaks.

Dermatoloog võtab lööbeta kohast väikese naha proovitüki. See on oluline, sest kui biopsia võetakse lööbega kaetud alalt, ei anna see alati õiget tulemust.

Nahatükki kontrollitakse antikeha immunoglobuliin A (IgA) esinemise suhtes.

Kui leitakse antikeha, see tähendab, et nahabiopsia on positiivne ja teid tuleks suunata gastroenteroloogi (seedetrakti spetsialist) vastuvõtule, kes teeb analüüse tsöliaakia suhtes, kasutades antikehade leidmiseks vereanalüüse ja soolebiopsiat.

Isegi juhul, kui HD-ga patsientidel ei ole seedetrakti kaebusi nagu kõhulahtisust, kõhukinnisust, kõhuvalu või -puhitust, esineb enamikul neist tsöliaakia korral esinevat sarnast soolekahjustust.

Vähemalt 60% HD-ga patsientidest ei esine sooletrakti sümptomeid.

Et olla kindel analüüside tulemuste õigsuses, tuleb kuni antikeha analüüsi andmiseni ja biopsia võtmiseni jätkata gluteeni sisaldavate toitude söömist. Kui te olete gluteeni juba oma menüüst välja jätnud, siis peate vähemalt kuus nädalat enne proovide andmist hakkama uuesti gluteeni tarbima vähemalt ühel toidukorral päevas.

Ravi

HD raviks on eluaegne gluteenivaba dieet. See tähendab, et peate menüüst välja jätma kõik gluteeni allikad, mis on nisus, odras ja rukkis. Mõned inimesed võivad olla tundlikud gluteenivabale kaerale.

Kui palju aega kulub nahalööbe taandumiseks on inimestel erinev. Nahasümptomite taandumine võtab rohkem aega võrreldes tsöliaakia korral esinevate tüüpiliste seedetrakti kaebustega. Gluteenivaba dieedi maksimaalse toime saavutamine võib aega võtta keskmiselt kaks aastat ja mõningatel juhtudel ka kauem.

Medikamentoosne ravi

Kuna gluteenivaba dieedi toime saavutamine võtab kaua aega, võib teil nahalööbe raviks alguses vaja minna ravimeid.

Kõige sagedamini HD korral kasutatav ravim on dapsoon. See on sissevõetav tablett, mitte kreem. Dapsoon aitab hoida sügelust ja villide kujunemist kontrolli all. Ravimi toime algab päevadega, kuigi lööve võib taastekkida, kui te lõpetate selle võtmise enne gluteenivaba dieedi toimima hakkamist.

Oluline on leida madalaim efektiivseim annus, sest ravimil on kõrvaltoimed. Kõige sagedamini esinev kõrvaltoime on aneemia ja arst võib seda regulaarselt kontrollida. Vähem sagedasemateks kõrvaltoimeteks on peavalu, depressioon ja närvikahjustus, kuigi see esineb harva.

Ravimi annuse vähendamisel tuleb jälgida HD kulgu. Ravimite, nagu dapsooni kasutamine, ei süvenda tsöliaakia korral esinevat soolekahjustust.

Dapsooni talumatuse korral on saadaval veel kaks ravimit, mis aitavad löövet vähendada – sulfapüridiin ja sulfametoksüpüridasiin.

Ravimid aitavad hoida vaid sügelemist ja villide teket kontrolli all. Need ei ravi teisi sümptomeid, seega on gluteenivaba dieet HD ravis esmatähtis komponent, sarnaselt kõigile tsöliaakiat põdevatele inimestele.

Terviseriskid

HD korral võivad esineda samad seisundid ja tüsistused, mis tsöliaakia korral. Nendeks võivad olla osteoporoos, teatud liiki soolevähk ja suurenenud risk haigestuda teistesse autoimmuunhaigustesse nagu 1. tüüpi diabeet ja kilpnäärme haigused.

Gluteenivaba dieedi järgimisel väheneb sarnaselt tüüpilisele tsöliaakiale nende tüsistuste tekkerisk.

© materjal tõlgitud ja avaldatud Suurbritannia Tsöliaakia Seltsi Coeliac UK loal