Avaldatud: 28 veebruar, 2019

Caroliina ja Laureen, 33- aastane, lapsega kodune, 10-aastane, õpilane

Tsöliaakia diagnoosini jõudsime 2017. aasta suvel, kui olin 32-aastane. Selleks ajaks olin vaevelnud erinevate kõhuprobleemide all, mida hakkasin juba normaalseks pidama. Aasta enne tsöliaakia diagnoosi tekkisid mu näole ja  põlvedele väikesed vesivillid, mis ei kadunud ega allunud ravile. Kui nahaarst otsustas järjekordsel villide taastekkel  täieliku vereanalüüsi teha, selgus, et võib olla nisutalumatus, mida hakatigi täpsemalt uurima. Nahaarst suunas mind kohe edasi gastroenteroloogile. Peensoole uuringu järgselt kinnitati tsöliaakia diagnoos. Haiguse diagnoosinud gastroenteroloog ütles, et ka lapsi tuleks tsöliaakia suhtes uurida. Kuna tütrel kaal ei tõusnud ning tal olid kõhuvalud, siis tuli kahtlus, et tal võib samuti tsöliaakia olla ja lasin Laureenil teha vereproovid. Nii tuligi välja, et ka mu 9-aastasel tütrel on tsöliaakia.

Gluteenivaba dieedi pidamine oli alguses üsna raske. Tuli ju loobuda  saiast, leivast, paljudest kastmetest ning lisaks tuli ka oma retseptikogu ümber vaadata. Ühesõnaga kõik harjumuspärane tuli välja vahetada. Muidugi tuleb ära mainida ka esimene ehmatus, sest poest ei saanud enam tavapäraseid tooteid osta ning lisaks läks kõik hetkega kordades kallimaks Meie gluteenivaba dieet koosneb peamiselt kartulist, tatrast, riisist, juur-ja  puuviljadest ning erinevatest lihadest ja kaladest. Neid omavahel kombineerides on võimalusi lõpmatult. Poest valmistooteid ega poolfabrikaate me praktiliselt ei osta. Samas abikaasale väga meeldib, et nüüd on laual rohkem liha, kartulit ja juurvilju.

Gluteenivabade toodete valik on Pärnus selle aastaga, mis ma haige olen olnud, tunduvalt laienenud. Tallinnasse sattudes käin alati läbi Prismast, kus on gluteenivabade toodete sortiment võrreldes Pärnuga kordades suurem.

Tsöliaakia Selts on suureks abiks haiguse alguses, mil tuge on enim vaja. Lisaks korraldatakse teabepäevi, kust saab väärt infot nii haiguse kui ka uute gluteenivabade toodete kohta. Kõige suurem väärtus aga seisneb seltsi kuuluvates inimestes, nendega kogemusi jagades saad aru, et oled oma murega üks paljudest. Öeldakse ju, et jagatud mure on pool muret!

LOE LIIKMELISUSE KOHTA LÄHEMALT SIIT

Arhiiv