Avaldatud: 29 oktoober, 2023

27. oktoobril 2023 kohtus seltsi juhatuse esimees Aive Antson Eesti Gastroenteroloogide Seltsi (EGS) juhatusega, mis on nüüd uues koosseisus.

Arutelu all olid järgmised teemad:

Tsöliaakiahaigete arv Eestis

Koodi K90.0 alla kuuluvad erinevad haigused ja tsöliaakat ei ole võimalik eristada. EGSi juhatuse liikmed tõid välja, et erinevatel arstidel võivad olla erinevad põhimõtted tsöliaakia raporteerimisel. Tegemist on laiapõhjalise probleemiga, millega tuleb süsteemselt edasi tegeleda.

Tsöliaakia ravijuhend

Tsöliaakia ravijuhend Eestis puudub. EGS juhatus leiab, et gastroenteroloogid juhendit ei vaja ja perearstid tsöliaakiat ei diagnoosi.

Terminitöö tutvustus tervishoiuvaldkonna töötajatele

EGSi juhatuse liikmed pakkusid välja, et üheks võimaluseks on patsiendikogemusest rääkida ja uusi tsöliaakia ning gluteenivaba toitumise termineid tutvustada järgmisel aastal toimuval gastroenteroloogide konverentsil.

Toitumisnõustamise süsteemi puudumine

Dr Karin Kull tõi  välja, et üheks suureks mureks on see, et gastroenteroloogidel ei ole äsja diagnoosi saanud tsöliaakiaga inimest võimalik saata dieetõe või toitumisterapeudi vastuvõtule. Arsti visiidi aeg on lühike ja selle aja sees ei saa anda toitumisalast nõu. Aive Antson tõi välja, et Tervisekassale on varasematel aastatel tehtud taotlus antud teenuse algatamiseks, kuid vastus oli negatiivne. Kindlasti on vaja esitada uus taotlus antud teenuse juurutamiseks.

Lisaks räägiti tsöliaakia uuringutest ja ETSi ning EGS koostööst (infomaterjalide jagamine, uue info kättesaadavus jm).

Eesti Tsöliaakia Selts tänab Eesti Gastroenteroloogide Seltsi juhatust toetuse ja koostöö eest! Oleme tänulikud, et nad soovitavad uutel haigetele meie poole pöörduda!

Arhiiv