Avaldatud: 17 detsember, 2018

Eesti Tsöliaakia Selts viis 2018 suvel läbi toodete hinnavõrdluse, kus võrreldi tava- ja gluteenivabade toodete keskmise hinna erinevust.
Tulemused on jahmatavad, sest gluteenivabad toiduained on 2,18 – 9,81 korda kallimad!

 

Selles tulenevalt on tsöliaakiahaige ostukorv märgatavalt kallim tavatoodetega ostukorvist ning kuna tsöliaatiku ainus ravi on range eluaegne gluteenivaba dieet, siis on ta kohustatud kallemaid tooteid oma tervise huvides tarbima. Kui tsöliaakiahaige peab gluteenivaba dieeti, siis tema peensool terveneb ja haigussümptomid taanduvad. Dieet on eluaegne, sest ka imeväikesel gluteeni tarvitamisel kahjustub tsöliaatiku peensool.

 

Gluteenivaba kaup on tavatoodetest oluliselt kallim just oma erilise tootmisprotsessi tõttu. Gluteenivabad teraviljad peavad olema kasvatatud, koristatud, kuivatatud ja jahvatatud erinõuete järgi ning samamoodi peavad olema valmistatud ka gluteenivabad tooted. Seetõttu on oluline tarbida vaid “gluteenivaba” kirja või lisagarantii tähisena ametlikku gluteenivaba kaubamärki kandvaid teraviljatooteid, et olla kindel nende puhtuses.
Lisaks toote valmistamise protsesside nõuetele muudab gluteenivabade toodete hinna kallimaks ka tootjate poolt tehtav tootearendus, sest gluteenivabade toiduainete omadused ei ole samad mis gluteeni sisaldavate puhul ning seda eriti pagaritoodete puhul.

 

Ühtlasi loodame, et jõuame koostöös meie riigiasutustega nii kaugele, et Eesti jõuab muu Euroopa tasemeni, kus mitmetes riikides on tsöliaakiahaigetele kehtestatud toetused. 2017 aastal Euroopa Tsöliaakia Seltside Assotsiatsiooni (AOECS) poolt oma liikmesseltside seas läbiviidud uuringust selgus, et tsöliaakiahaiged saavad erinevatel tingimustel toetust näiteks Taanis, Maltal, Itaalias, Rootsis, Norras, Saksamaal, Prantsusmaal, Hollandis, Iirimaal ja Belgias. Toetust makstakse kuupõhiselt eurodes (summad erinevad riigiti), arvestatakse maksusoodustusi, antakse fikseeritud gluteenivabades toodetes või määratakse gluteenivabad tooted kui soodustusega retseptiravimid. Toetuste süsteem eeldab ka tsöliaakia diagnoosi statistika ja andmebaasi olemasolu, kuid seda kahjuks Eestis ei ole. Samuti on igal süsteemil oma nõuded, mida tsöliaatik peab eelnevalt täitma, kuid arvestades toidulaua kallinemist ning dieedi olulisust, siis on iga toetus haigetele abiks!

 

Rõhutame ka meiegi tsöliaakiahaigetele, et iga toidukord on kui ravim! Ning ei ole olemas natukene gluteenivaba toitu vaid on suur oht mängida inimese tervisega!

Söögem end terveks!

 

 

Arhiiv