Avaldatud: 7 juuni, 2017

Tänu Euroopa Tsöliaakia Seltside Assotsioatsiooni (AOECS) toetusfondile, mis on mõeldud väikestele liikmesseltsidele, oli meil võimalus aasta alguses esitada taotlus gluteenivaba kaubamärgi ja Euroopa Litsenseerimissüsteemi (ELS) tuntust edendavatele projektidele. „ELS projekti“ raames toimus ka kaks ümarlauda, millest üks oli suunatud kaubanduskettide esindajatele ja teine Eesti tootjatele.

23. mail toimus EPIK saalis ümarlaud kaubanduskettide esindajatele. ETS-i esindasid juhatuse liige Riin Jõgi ja kaubamärgi kontaktisik Katre Trofimov. Kaubanduskettidest olid esindatud Tallinna Kaubamaja, Rimi ja Selver. Riin Jõgi rääkis tsöliaakiast ja sellest, miks on meie jaoks vajalik gluteenivaba toit ning mis erinevus on GV kaubamärgiga ja kaubamärgita toodetel. Oluline oli, et sai selgitatud ristsaastumise ohust ja analüüside vajalikkusest ning nende nõudmisest tootjatelt. Kauba märgistamise vajalikkusest kauplustes,  kus peaks GV kaup riiulitel asetsema jne. Katre Trofimov rääkis, mis on GV kaubamärk, selle ajaloost ning kuidas teha kindlaks, kas tegemist on õige või tootja enda poolt lisatud kaubamärgiga.

30. mail toimus Tallinna Puuetega Inimeste Kojas ümarlaud gluteenivabade toodete tootjatele, kus esindasid Eesti Tsöliaakia Seltsi juhatuse esimees Aive Antson ja gluteenivaba tootmise ja kaubamärgi kontaktisik Katre Trofimov. Kohal oli ka ELS Standardit auditeerima hakkava sertifitseerimisettevõtte Bureau Veritas Estonia sertifitseerimise juhataja Andro Kivistik ning RemedyWay OÜ, Tõrvaaugu Mahe Talu OÜ, Pagaripoisid OÜ ja Priileib OÜ esindajad.

Ümarlaual tegi Aive Antson lühitutvustuse seltsist ja põhirõhk oli haiguse olemuse selgitamisel, et tootjad saaksid aru, miks on vaja gluteenivaba tootmise juures olla väga tähelepanelik ning jälgida selleks ettenähtud reegleid. Katre Trofimov selgitas gluteenivaba kaubamärgi ajalugu, põhjuseid, miks seda kasutada ning rääkis selle taotlemise protsessist. Ümarlaua osas toimus aktiivne arutelu tootmishoonete auditeerimise nõudmiste ja kaubamärgi taotlemise osas.

Loodame, et ümarlaudade tulemusena suureneb meie kaubanduskettides olevate gluteenivaba kaubamärgiga toodete arv, sest kaubandusettevõtted teavad, kelle jaoks need tooted vajalikud on ning, et sel aastal saaksime juba pidulikult sõlmida esimese Eesti tootjaga litsentsilepingu ja ulatada üle ametlikud registreerimisnumbrid gluteenivaba kaubamärgiga toodetele.

Eesti Tsöliaakia Selts

Arhiiv