Avaldatud: 12 juuni, 2013

Postimees, Liis Velsker

Gluteenivabade toiduainete jaoks tsöliaakiahaigetel raha ei jätku

Eesti Tsöliaakia Seltsi on juba 12 aastat taotlenud sotsiaalministeeriumilt toetust, et tsöliaakiahaiged poest kalleid gluteenivabu tooteid osta saaksid.
Tsöliaakiaseltsi juhatuse esimees Aive Antson selgitas, et näiteks Norras saab iga täiskasvanud tsöliaakiahaige riigilt toetust 250 eurot kuus. Eestis täiskasvanud tsöliaakiahaigetele toetusi ei ole. Kuid gluteenivabad tooted on poes tavatoodetest palju kallimad.
«Meil on sotsiaalminsiteeriumiga olnud 12 aastat täiesti tulutuid läbirääkimisi. Gastroenteroloogide ühing on soovitanud meil alustada puude taotlust,» ütles Antson.
Kõige parem on gluteenivaba toitu tsöliaakiahaigete sõnul osta Prismast, kus on kõige laiem valik ning tooted on suurte siltidega eristatud. Kõige vaesem on selle poolest Rimi. Selver on jällegi suutnud kõik eritoidud paigutada ühte kohta, mis on ostjatele mugav. «Me ei häbene ennast, need tooted võiksid kõik olla ühes kohas,» sõnas Antson.
Antson nentis, et just vanematel tsöliaakiahaigetel on kauplustes raske endale sobivaid tooteid üles leida, samuti maal elavatel inimestel, kes linna kaupa ostma tulevad. «Minul kulub mitu tundi, et kõik õiged asjad üles leiaksin,» sõnas ta. Antson on tsöliaakiat põdenud juba 17 aastat, diagnoosi saamiseks kulus tal ligi 28 aastat.
Seda, kui palju tsöliaakiahaigeid Eestis kokku on, ei tea. «Mitte keegi meid ei loenda. Põhjamaades teatakse väga täpselt, milline statistika riigiti on. Me oleme siin omavahel rääkinud, et ehk on meid 1000,» rääkis Antson. Tsöliaakiaseltsi liikmete arv on püsinud stabiilsena 14 aastat – umbes 120 liiget. Tänavu on liikmete arv kasvanud 140ni.
Autoimmuunhaigus tsöliaakia ehk gluteenenteropaatia on krooniline, peensoole limaskesta ja mitmeid muid organismi kudesid kahjustav haigus, mille vallandavad päriliku eelsoodumusega isikutel nisust, rukkist, odrast või võimalik, et ka kaerast valmistatud toidud ja tooted.
Tsöliaakia ainus ravi on range gluteenivaba dieet. See tähendab, et seedetrakt ei tohi kokku puutuda toodetega, mille valmistamiseks on näiteks terakenegi nisujahu kasutatud.