Avaldatud: 11 märts, 2022

4. märtsil kohtus Euroopa Tsöliaakia Seltside Assotsiatsiooni (AOECS) poolt kokkukutsutud Ukraina Kriisi Kommitee (sh Eesti Tsöliaakia Seltsi esindaja), et vahetada kogemusi ja jagada probleeme, millega riigiti silmitsi seistakse ning leida efektiivsed lahendused Ukraina Tsöliaakia Seltsi ja tema liikmete toetamiseks nii nende kodumaal, kui ka põgenike toetamiseks sihtriikides.

Ühise otsusena algatati “AOECS Central Emergency Fund”, et koguda toetusi Ukraina tsöliaatikute toetamiseks. Pikaajaline fondi eesmärk on toetada sihtriikidesse jõudnud sõjapõgenike taastumist läbielatud traumast tagades neile ligipääs vajaminevale gluteenivabale toidule ning luues võimalused sotsiaalseks suhtluseks kohalike inimestega.

Kuidas toetusi kasutatakse?

Fondi kasutatakse Ukraina tsöliaatikuid toetavate tsöliaakia seltside tegevuse toetamiseks, kes tegelevad otseselt Ukrainasse gluteenivabade tootede saatmisega või oma riigis sõjapõgenikest tsöliaatikute toetamisega.
Täpsemalt on toetatavad tegevused järgmised:

  • Ukrainasse jäänud tsöliaatikutele gluteenivaba toidu korraldamine ja transportimine koostöös Poola Tsöliaakia Seltsiga, kes on tihedas suhtluses Ukraina Tsöliaakia Seltsiga (seeläbi jõuavad tooted just abivajajateni)
  • Ukraina sõjapõgenikke vastu võtvas riigis gluteenivabade toodete jaotamise korraldamine ja vajadusel transportimine (panna tööle kohalik võrgustik koostöös riigiasutuste ja teiste MTÜ-dega)
  • Ukraina sõjapõgenikele, kellel on tsöliaakia, nõustamise ja ürituste korraldamine, et aidata neil taastuda traumast (eriti lastele) ning soodustada sotsiaalset integratsiooni sihtriigis.

Toetuse kasutamiseks esitavad toetust soovivad tsöliaakia seltsid AOECSi Ukraina Kriisi Kommiteele taotluse, kus selgitavad oma tegevuse seotust fondi eesmärgiga ning kuidas toetust kasutatakse. Praeguseks on tuvastatud, et fondi rahastust võib vaja minna täiendava tööjõu palkamiseks, gluteenivabade toodete ladustamiseks laoruumide rendiks ning transpordi ja logistika kuludeks Ukrainasse toodete saatmisel.

Kuidas inimesed saavad toetada?

Annetada saavad nii eraisikud kui ettevõtted.
Annetusi koguvad AOECSi liikmesseltsid oma koduriikides ning edastavad saadud toetuse AOECS keskfondi. Selline riigiti annetuste kogumine teeb selle inimeste jaoks lihtsamaks ja mugavamaks.

Annetuse saaja: Eesti Tsöliaakia Selts MTÜ
Arvelduskonto IBAN: EE912200221078681418
Makse selgitus: Donation for Ukrainian Coeliacs
Pank: Swedbank
SWIFT kood: HABAEE2X

Eesti Tsöliaakia Selts on kantud tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute nimekirja, mis tähendab, et nimekirjas olevatele ühingutele saavad juriidilised isikud teha annetusi teatud piires maksuvabalt ja füüsilised isikud saavad nendele ühingutele tehtud annetused maha arvata oma maksustatavast tulust.

Kuidas on lood gluteenivabade toodete annetamisega?

Praegusel hetkel on Poola Tsöliaakia Seltsil piisavas koguses gluteenivabu tooteid, mida Ukrainasse abivajajateni saata tänu kohalikele tootjatele ja Euroopa suurtootjatele. Siiski võib pikajalises perspektiivis, kui sõda ja põgenike kriis kestab kauem, olla vajalik täiendavateks gluteenivabadeks toodeteks. Seetõttu palutakse toiduainete annetamise huvi korral võtta ühendust kohaliku tsöliaakia seltsiga, kes annab teada täpsed võimalused gluteenivabade toodete edastamiseks abivajajateni nii Poola kaudu, kui ka kohapeale saabunud põgenikeni. Rohkem infot saate küsida fond@tsoliaakia.ee

AOECSi tegevuste kohta saate lugeda lähemalt nende kodulehelt.

Arhiiv