Avaldatud: 15 detsember, 2023

28. novembril käisid meil külas 15 Soome Tsöliaakia Seltsi liiget. Kohtumine toimus Eesti Puuetega Inimeste Koja (EPIK) majas ning külalisi tervitas EPIK juhatuse esimees Meelis Joost. Seltsi juhatuse esimees Aive Antson rääkis seltsi tegemistest ning Soome Tsöliaakia Seltsi juhataja Niina Puronurmi tutvustas Soome seltsi tegemisi. Kohtumine toimus avatud õhkkonnas, kus saime omavahel mõtteid vahetada ja koostööle uut hoogu anda. Õhtul osalesid seltsi välissuhete valdkonna vabatahtlikud koos Soome seltsiga õhtusöögil restoranis Kivi.Paber.Käärid. 

Lühidalt Soome Tsöliaakia Seltsist

Soome selts asutati 1976. aastal ning neil on üle Soome 30 kohalikku seltsi. Nende keskus asub Tamperes ning seltsis töötab 21 inimest. Lisaks on neil 250 aktiivselt tegutsevat vabatahtlikku. Soomes saavad riigipoolset toetust alla 16-aastased inimesed, kuid nende suureks sooviks on, et riigipoolne toetus laieneks nii madala sissetulekuga peredele kui kuni 18-aastaste vanuste noorteni. Selleks teevad nad koostööd Soome valitsusega. 2024. aasta strateegiline fookusteema on teadlikkuse tõstmine gluteenivabast dieedist. Sihtgruppideks on nii toitlustusasutused kui ka kõik Soome elanikud. 2023. aasta Soome seltsi eelarve oli 1,8 miljonit eurot. 

Soodustused liikmetele

Soome Tsöliaakia Seltsi liikmetasu suurus on 28 eurot aastas. Liikmetele on mõeldud tervituspakk, 5 korda aastas ilmuv ajakiri, 9 korda aastas ilmuv uudiskiri, koolitused ja infomaterjalid, arsti telefoni konsultatsioonid, aastas korra ilmuv gluteenivabade toodete kataloog. 

Noortealasest tööst

Soomes on aktiivselt toimimas noortealane töö. Selle raames organiseeritakse tegevusi 16-30-aastastele noortele, kes peavad gluteenivaba dieeti. Aastas toimub 2-3 üritust, millest võtavad osa 30-60 noort. Tegevusi organiseerib vabatahtlik noorte komitee. 

 

Fotol: Aive Antson ja Niina Puronurmi

Fotol: EPIK juhatuse esimees Meelis Joost.

Arhiiv