Avaldatud: 24 jaanuar, 2021

Seltsi poole on pöördunud mõned inimesed, kes on tundnud huvi, kas tsöliaakia korral on ohutu lasta end vaktsineerida.

Pöördusime antud küsimusega seltsi nõustava Tartu Ülikooli Kliinikumi Sisekliiniku gastroenteroloogi, dr Karin Kull poole, kes vastas järgmiselt:

Hetkel on Eestis kasutusel 2 Covid-19 vastast vaktsiini. Täiendav info vaktsiinide kohta on kättesaadav Ravimiameti kodulehelt.

Lühidalt:

Comirnaty on vaktsiin, mida kasutatakse SARS-CoV-2 viirusest põhjustatud COVID-19 ennetamiseks. Comirnaty’t manustatakse täiskasvanutele ja noorukitele alates 16 aasta vanusest.

Comirnaty’t ei tohi manustada

  • kui olete toimeaine või selle ravimi mis tahes koostisosade (loetletud pakendi infolehes) suhtes allergiline.

 

Hoiatused ja ettevaatusabinõud

Enne Comirnaty saamist pidage nõu oma arsti, apteekri või meditsiiniõega, kui:

  • teil on pärast mis tahes muude vaktsiinide manustamist või pärast Comirnaty eelmist manustamiskorda tekkinud raske allergiline reaktsioon või hingamisraskused;
  • olete kunagi pärast mis tahes süstlanõelatorget minestanud;
  • teil on kõrge palavikuga raske haigus või infektsioon. Kerge palaviku või ülemiste hingamisteede nakkuse, nt külmetushaiguse korral võite end siiski lasta vaktsineerida;
  • teil on veritsusprobleemid või kui nahale tekivad kergesti sinised laigud või kui kasutate verehüübimist pärssivaid ravimeid;
  • teil on nõrgenenud immuunsüsteem, nt sellise haiguse nagu HIV-nakkuse tõttu, või kui te võtate ravimeid, nt kortikosteroide, mis mõjutavad teie immuunsüsteemi.

 Sama info on Ravimiameti kodulehelt kättesaadav ka Moderna vaktsiini kohta, peamine erinevus on vanus (lubatud alates 18 eluaastast).

 

Kokkuvõttes tsöliaakia ei ole vaktsineerimise vastunäidustuseks.

Ravimiameti lehelt leiab lisainfot vaktsiinide kohta SIIT.

Arhiiv