Avaldatud: 15 detsember, 2020

Eesti Tsöliaakia Seltsi eestvedamisel toimusid tsöliaatiku patsiendikool ja toitumisnõustajate ja – terapeutide koolitus. Nende toimumine on märgilise tähendusega, sest kui siiani olime vaid kokanduskoolitusi korraldanud, siis need olid esimesed seltsi poolt korraldatud muud koolitused.

Tsöliaatiku patsiendikoolis osalesid nii tsöliaakiahaiged kui nende lähedased. Kui meie haiguse ja dieediga seonduva kohta on info olnud kättesaadav, siis vähem on olnud juttu tsöliaatiku sotsiaalsest toetamisest ja gluteenivabadest küpsetamisnippidest. Just neid kahte viimast teemat pidasidki osalejad kõige vajalikemaks. Kuna söömine on sotsiaalne tegevus, siis on väga oluline teadvustada lisaks range dieedi nõudele ka söömisega seotud sotsiaalset turvatunnet, et meiega arvestataks ja me oleksime oma eridieedi sooviga aktsepteeritud. Gluteenivaba küpsetamise juures sai selgeks, mis siis ikkagi on gluteen, mis on selle roll küpsetamisel ning millele pöörata tähelepanu, et gluteenivabad küpsetised õnnestuksid.

Toitumisnõustaja ja – terapeudi koolitus osutus nii populaarseks, et kõikidele soovijatele kohti ei jagunud ning osad soovijad on juba järgmise koolituse ootejärjekorras. On väga tore tõdeda, et kuigi Eestis puudub riiklik süsteem tsöliaakiahaigetele toitumisalase nõu saamiseks, siis toitumisterapeudid ja – nõustajad on hea meelega nõus tsöliaatikute menüüsid üle vaatama ja neid suunama tervislikule ja tasakaalustatud gluteenivabale toitumisele. Eesti Tsöliaakia Selts soovib, et kõik, kes tsöliaakiahaige toitumisalase nõustamise ette võtavad, teeksid seda õigetel alustel ning kontrolliksid, kas diagnoos on gastroenteroloogi poolt kinnitatud. Koolitusel keskendusime tsöliaakiale ja gluteenivabale dieedile ning panime kõikidele osalejatele südamele, et dieeti ei tohi määrata katse-eksitusmeetodil. Tagasiside küsitluses ütlesid kursuslased, et neile väga meeldis, et loengutel antud info oli seotud lektorite isikliku kogemusega. Mitmed loengul osalenud ütlesid, et nad said kinnitust siiani tehtule ning edaspidigi kasutatakse vaid korrektseid mõisteid.

Mõlemad koolitused viidi läbi virtuaalses keskkonnas Zoomi teel ning koolitajateks olid seltsi juhatuse liikmed Katre Trofimov ja Aive Antson ning sekretär-nõustaja Sigrit Keerd.

Arhiiv