Avaldatud: 27 märts, 2023

Pildi autor: Alana Proosa

8.märtsil avati Telliskivi Loomelinnaku Väligaleriis fotonäitus “NAINE”, mis portreteerib 14 erivajadusega naist Eestis. Näituse algataja on Eesti Neurofibromatoosi Ühingu eestvedaja ja Helpificu tugikeskkonna asutaja Keiu Roosimägi. “Ma arvan, et kõige enesekindlamad on naised, kellel on julgust näidata end sellisena, nagu nad on. Näidata end filtriteta, vaatamata füüsilisele eripärale või haigusele, mis võib välimust muuta. Aga kes need naised tegelikult on? Mida nad arvavad? Millised on nende arvamused, väärtused, arusaamad elust, kuidas nad maailma näevad?” sõnastab Keiu näituse lähtekoha.

Peateemaks erivajadusega naiste õigused

Fotonäituse peateema on erivajadusega naiste õigused. “Igaühel neist naistest on rääkida oma lugu ja see näitus on sissevaade neisse lugudesse,” ütleb Keiu. Näituse lood puudutavad ka teemasid nagu naiste seksuaalsed õigused ning õigus teadlikult valida elu ja surma vahel. Keiu on tänutundest tulvil, et saab hetkel elada maailmas, kus need olulised teemad tuuakse tabude pimeda kardina tagant järjest enam välja ning inimesed jagavad teistega, mida nad päriselt tunnevad.

Näitusel esindatud ka ETSi esindaja

Ka meie kogukonna esindajal oli võimalus osaleda projektis ning anda oma sõnum edasi. Portreteeritavaks on Aive Antson, kes ütleb, et erinev toitumisvajadus ei paista esmapilgul välja ning ühiskonnas ei väärtustata meie probleeme veel piisavalt. Seetõttu on väga tore, et oleme näitusel esindatud ning külastajad saavad lugeda foto juures olevat lugu. Nii nagu paljud teised sama diagnoosiga inimesed, nii ka Aive elas diagnoosimata tsöliaakiaga aastakümneid ning teda vaevasid erinevad tervisemured. Foto on tehtud Aive põhitöökoha Tallinna Teeninduskooli pagar-kondiitrite laboris, kus praktilistes tundides valmivad erinevad hõrgutised. Koht on meie jaoks sümboolne, sest just nisu-, rukki- ja odratooteid on meile keelatud. Aive hoiab süles erinevaid köögitööriistu ning annab julge sõnumina teada, et me saame hakkama. Kui me oleme enesekindlad ja avatult anname teada gluteenivaba toidu soovist, harime ühiskonda ning suurendame teadlikkust igal tasandil, siis saame loota, et iga päevaga meiega arvestatakse üha enam.

Näitus on avatud 20. aprillini 2023

 

Näitus “NAINE” põhineb kohtumistel ja intervjuudel, mille viis läbi Kristina Amor. Fotonäitus toimub projekti „Mitte midagi puuetega naistele puuetega naisteta!“ raames. Projekti rahastab Aktiivsete Kodanike Fond, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga. Näitus on Telliskivi Loomelinnaku Väligaleriis avatud ööpäevaringselt kuni 20. aprillini 2023.

*Pildi autor on Alana Proosa.

Arhiiv