Avaldatud: 16 detsember, 2016

Soomes, Tamperes toimus 25.11- 26.11.2016 Gluten-free Life Expo. Soome Tsöliaakia Selts korraldas seda juba 5ndat korda. Sellel aastal osalesid seal samuti oma kuludega neli Eesti Tsöliaakia Seltsi liiget – Kaja Schumann, Merle Maisla, Marget Merman ja Katre Trofimov. Mess toimus kahel päeval ja programm oli tihe, kuid kahjuks olid kõik loengud soome keeles ilma tõlketa ning neid kuulama ei mindud. Külastejate arv oli messil väga suur, kahe päevaga kokku umbes 5000 inimest. Piirkondlikud Tsöliaakia Seltsi osakonnad olid messile kohale sõidutanud üle soome bussidega ligi 600 tsöliaakiahaiget. Ettevõtete ja toodete valik oli samuti väga rikkalik ning leidus ka uudistooteid (Fria piparkoogimaitselised muffinid), mida poest veel osta polnud võimalik. Meie liikmetel olid ootused suured soolase tootevaliku osas, aga ikkagi oli ülekaalus magus ning erinevates variantides makarone. Meeldivaks üllatuseks oli mõne tootja poolt soodus messihind. Näiteks Schär müüs kõiki oma tooted hinnaga 1,50€/tükk. Kokkuvõtvalt võib öelda, et mess oli huvitav ning kindlasti saime ideid ka Eestis taolise ürituse läbiviimiseks.

Lisaks oli aega Tamperes tutvuda paari söögikohaga, mida Soome Tsöliaakia Selts soovitas ning me ei pidanud pettuma. Väga hubane ja populaarne koht, kus pitsat sõime oli Sitko Pizza& Bar. Seal sai tellida just sellist gluteenivaba pitsat nagu hing ihkas ja maitseelamus oli garanteeritud. Teine koht, mida julgeme soovitada on Vohvelikahvila. Tegemist on hubase ja väikese kohvikuga, kus pakutakse nii soolaseid kui magusaid vahvleid. Gluteenivabu vahvleid tehakse korrektselt teise vahvliküpsetajaga ja spetisaalsest gluteenivabast tainast. Täidisega vahvlid olid suurepärased. Kasutasime ka tagasiteel Helsingisse juhust teepeal McDonaldsis gluteenivaba hamburgerit süüa, mis oli samuti väga maitsev. Soomes on võimalik süüa gluteenivaba hamburgerit nii McDonaldsis kui ka Hesburgeris.

Tutvusime Tamperes ka Prisma gluteenivaba toodete valikuga Soomes, mis oli väga rikkalik. Valmistoite igale maistele ning isegi gluteenivaba kaubamärgiga torte, mis ei olnud külmutatud. Kõik gluteenivabad kuivained olid eranditult poes kõige ülemisel riiulil. Kuna valik on tõesti väga suur võrreldes Eestiga, siis kõike tooteid ei hakka välja tooma. Paar huvitavat leidu mainiks ikkagi ära – erinevate maitsetega gluteenivabad kiirnuudlid, Nesquik šokolaadi hommikuhelbed, hulgaliselt erinevaid valmissuppe ning lihapallid. Loodame, et Eesti Prisma suudab ka varsti natukene oma tootevalikut laiendada meie rõõmuks ja võtab kasutusele samasuguse sügavkülmiku märgistuse kasutamise gluteenivabadele toodetele, nagu seda on Soome Prismas.

Arhiiv