Avaldatud: 15 aprill, 2025

Tsöliaakiaga inimeste ja nende perede toetamine on seltsi algusaegadest olnud üks seltsi olulistest tegevussuundadest. 2009. aastal sai loodud maakonnanõustajate süsteem, kus igas maakonnas on keegi, kes antud maakonna tsöliaakiaga inimesi ja nende peresid nõustab. 2012. aastal avasime kabineti Tallinnas Eesti Puuetega Inimeste Koja majas, kus kohapeal saab soovijaid vastu võtta. Nõustamine toimub kogemusnõustamise põhimõttel, kuid kuna enamus nõustajaid kogemusnõustamise koolitust ei ole läbinud, siis me nimetame endid oma kogemuse jagajateks.

Uued oma kogemuse jagajad läbisid koolituse

Aasta alguses avaldasime kuulutuse, kus palusime uutel nõustajaks saada soovijatel endast teada anda. Esimest korda korraldasime uutele nõustajatele koolituse. Koolitus põhines õpiväljundipõhisel õppekaval. Koolituse teemadeks olid tsöliaakia, gluteenivaba toitumine ja nõustamise baasoskused. Koolitus toimus 3-etapiliste tsüklitena. Koolitajateks olid nõustamise valdkonna juht Aive Antson ja lastevanemate tugigruppide läbiviija Liina Lüütsep.

Palju õnne Eleri, Anu, Riin, Laura, Olga, Kaire, Evelin ja Marje!

Oma kogemuse jagaja viimane koolituspäev oli 29. märtsil Eesti Puuetega Inimeste Koja väikeses saalis ning pärast teooriaosa lõppu sooritasid meie uued vabatahtlikud ka eksami. Eesti Tsöliaakia Seltsi oma kogemuse jagaja tunnistuse said Eleri Romantšuk, Anu salmu, Riin Hein, Laura Mäesepp, Olga Gerassimova, Kaire Koch, Evelin Linnard ja Marje Piirsalu.  Peagi kogunema taas ja vaatame üle, millises maakonnas keegi oma kogemust jagama hakkab! Vastav info tuleb ka kodulehele.

Miks liitusite ETSi vabatahtlikkonnaga?

Laura Mäesepp räägib, et jõudis tsöliaakia teemani läbi isikliku kogemuse. Ta soovib aidata teisi, kes võivad sarnaste väljakutsetega silmitsi seista ning tõsta teadlikkust tsöliaakiast ja gluteenivaba eluviisi võimalustest.

Evelin Linnard räägib enda kohta nii: „Minu teekond tsöliaakia maailmas algas aastal 2017, kui minu vanem tütar sai tsöliaakia diagnoosi. Tänaseks saab sellest juba peagi 9 aastat. Väljakutsed ja esialgne toimetulek olid diagnoosi alguses üsna ehmatavad. Tänu Tsöliaakia Seltsi toele ja nõustajatele, kellele olen siiani südamest tänulik, sain üsna peagi asjad enda jaoks korda seada ja ümber mõtestada. Olen täna valmis ise, oma kogemust jagama ja toetama neid, kes tunnevad, et seda vajavad!“

Eleri Romantšuk soovis oma kogemuse jagajaks saada, kuna tahab olla toeks ja abiks tsöliaakia diagnoosi saavale inimesele. Olen tsöliaakiaga inimene alates 2014.aastast ja sain tookord ise suurimat abi just Eesti Tsöliaakia Seltsist ja teistelt seltsi liikmetelt.

Arhiiv