Kreekerid

300 g gluteenivaba jahu, nt Mix B
1 tl soola
2 spl oliivõli
1 dl piima
1 muna
1 tl söögisoodat

Sega sooda piimaga ja lisa kõik ülejäänud ained. Rulli taigen õhukeseks ja lõika väiksed ristkülikukujulised tükid. Torka kahvliga augud, määri õliga ja raputa peale pisut soola. Pane kreekerid küpsetuspaberiga kaetud plaadile ja küpseta 170o C juures ca 5-10 min.

Šokolaadiküpsised

200 g võid
150g suhkrut
100g fariinsuhkrut
2 muna
6dl gluteenivaba jahu
1tl söögisoodat
1tl küpsetuspulbrit
1tl soola
100g tumedat šokolaadi

Vahusta pehme või ja suhkur. Vahusta munad ja lisa suhkur ja või vahule. Sega omavahel kuivained. Tükelda šokolaad väikesteks tükkideks. Lisa šokolaad ja kuivained või ja munavahule. Tõsta lusikaga tainast pallid küpsetuspaberiga kaetud plaadile. Küpseta 200o C juures 10 min.

Maapähkliküpsised

2 t pähklivõid
2 t suhkrut
2 tk muna
¼ t šokolaaditükikesi

Sega kõik koostisained kokku ja aseta küpsetuspaberiga kaetud küpsetusplaadile supilusikaga kuhjakesed. Küpseta 190º C juures ca 10 min. Valmis küpsistele tee kuumast peast kahvliga peale rist. Kuumana on nad väga muredad, lase neil küpsetusplaadil täielikult jahtuda.

Lahtised pirukad

Põhi:

1dl riivitud porgandit
1dl gl-vaba kaerahelbeid
1dl gl-vaba kaerajahu
0,5dl viinamarjaseemneõli
1tl küpsetuspulbrit
1/4tl Himaalaja soola

Katteks:
1-2 sibulat
punast paprikat
värskeid petersellilehti
1spl viinamarjaseemneõli +1 spl vett
150-200 g pehmet tofut
1 muna
ca 15 cm porru rohelist osa
hakitud küüslauguküüs

Mõõda ja sega kätega tainaks ettenähtud toiduained. Suru 18 cm läbimõõduga küpsetuspaberiga vooderdatud lahtikäiva vormi põhjale ühtlaselt laiali. Torka kahvliga augukesed ja lase külmkapis/jahedas ca 30 min valmida. Küpseta põhi ette 200 kraadilises ahjus ca 15 min.
Haki ettevalmistatud aedviljad, kuumuta kergelt õli-vee segus ja kata nendega eelküpsetatud põhi. Vala kattele pehme tofu+muna segu koos hakitud petersellilehtedega. Aedvilja võib segada kokku tofu/hapukore vm seguga ja siis eelküpsetatud põhjale paigutada. Lisa värsket peterselli kohe peotäis kindlasti!
Kui kasutad hapukoort/jogurtit, võta 2 muna. Katteks võib kasutada erinevaid aed- või juurvilju koos kanaliha tükikestega.
Nüüd küpseta 180 kraadilises eelsoojendatud ahjus ca 20 minutit.
Serveeri kuumalt rohelise salatiga, maitseb ka jahtunult.

Karaskid

450 g gluteenivaba Sunnuntai täistera nisujahu
500 g maitsestamata jogurtit/keefiri/petti/hapukoort
4tl = 60 g viinamarjaseemneõli/sulatatud võid
1 muna
1tl suhkrut
0,5 tl söögisoodat
1/3 tl Himaalaja soola

Kreemiks:
300 g maitsestamata ricotta kreemi/tahkemat kohupiima
4-5spl ingveri-kõrvitsapüreed
maitse järgi pisut suhkrut

Mõõda kaussi jahu, söögisooda, sool, suhkur ja lisa ülejäänud komponendid. Segades pidevalt käsitsi puulusikaga ühtlase massini.
Võta vorm/plaat, kata küpsetuspaberiga ja kalla tainas, silu siledamaks. Küpseta 170 kraadilises eelsoojendatud ahjus 50-60 min kuldseks.
Sellest kogusest saad paksema karaski 20 x 20 cm vormis, suuremal plaadil saad õhema küpsetise.
Jahuta, lõika horisontaalselt pooleks ja määri kokku segatud kreem alumisele poolele, lase veidi “valmida”, siis tükelda ja serveeri.

Nipid:

1. Jogurtit valides eelista tärkliselisandita/paksendajata jogurtit- saad õhulisema küpsetise
2. Maitsestatud jogurt annab hoopis teise maitse karaskile
3. Taimetoitlane võib valida taimse jogurti ja muna asendada 1 spl sojajahu+ 1 spl vett ehk kanamuna suuruse tofu tükiga
4. Karaski maitset saab muuta erinevate lisanditega, näiteks kergelt kuumutatud sibul, küüslauk+ suitsuliha kuubikud, kuivatatud marjad või puuviljad, värsked idandid ehk idujahu jne

Võikeeksid

40 g gluteenivaba jahu, nt Mix C
100 g võid
90 g suhkrut
100 g mandlijahu
1 tl küpsetuspulbrit
2-3 spl piima
1 ½ spl vaniljearoomi

Sega või ja suhkur pehmeks ja säravaks. Lisa mandlijahu, aroom, jahu ja küpsetuspulber. Sega kõik ained hästi läbi ja lisa piim. Moodusta tainast pähklisuurused pallid, pane need plaadile küpsetuspaberile, vajuta pallid natuke laiaks ja küpseta 190o C juures 15 min.

Croissantid

500 g gluteenivaba jahu, nt Mix B
10 g kuivpärmi või 40 g pärmi
4 dl piima
50 g võid või margariini
1 muna
Maitse järgi marmelaadi.

Sõelu jahu ringikujuliseks lauale (auk keskel) ja pane keskele pärm, margariin, muna ja piim. Sega taigent nii kaua kuni saad ühe ühtlase tainapalli. Rulli taigen ½ cm paksuseks. Lõika tainast kolmnurgad. Täida kolmnurgad 1-2 teelusikatäie marmelaadiga. Keera kokku sarvedeks ja pane küpsetuspaberile kerkima. Kata rätikuga ja lase kerkida kahekordseks. Küpseta 230o C juures 20 min. Croissante võib täita kondiitrikreemi, kakaokreemi või juustuga.

Kohupiimapätsid ürtidega

3 muna
100 g kuiva lahjat kohupiima
½ tl meresoola
noaotsatäis kuivatatud ürte
1 väikse küüslauguküüne mahl

Sega munakollased kohupiimaga kreemjaks massiks. Lisa sool ja ürdid ning sega hästi läbi. Vahusta munavalged kõvaks vahuks ja lisa kohupiimamassile. Tõsta supilusikaga ahjuplaadile 10 taigna kuhjakest. Pane pätsid ahju ja küpseta 175o C juures ca 40 min. Ära küpsetamise ajal ahjuust ava, muidu langevad õhulised pätsid kokku. Lase pätsidel ahjus veidi jahtuda ja serveeri kohe. Kohupiim peab olema väga kuiv. Kaalu kohupiima alles peale vee välja pressimist.

Pitsamaitselised kuklid

Taigen:

200 g hapukoort
2 dl gluteenivaba jahu
2 dl riivjuustu
2 tl küpsetuspulbrit
50 g  sulat. margariini

Täidis:

100 g keedusinki
50g paprikat
½ muna
sool
 pitsamaitseaine

Määrdeks munakollane.
Sega kõik ained omavahel, kui taigen tundub liiga pehme, lisa jahu. Tükelda sink, paprika ja sega ülejäänud ainetega. Maitsesta pitsamaitseainega. Vormi väiksed kuklid. Küpseta 225o C juures umbes 10 min.

Amaretto kuklid

40 g gluteenivaba jahu, nt Mix C
220 g mandleid
100 g suhkrut
3 munavalget

Peenesta mandlid, lisa suhkur ja jahu. Sega juurde munavalged. Sega kuni moodustub pehme, kuid püsiv taigen. Kata küpsetusplaat küpsetuspaberiga või määri võiga. Tee pallid, küpseta eelsoojendatud ahjus 150o C–180o C juures 30 min.

Rosinakuklid

2 ½ dl piima
1 muna
80g margariini
50g suhkrut
1 dl rosinaid
2 tl kardemoni
½ tl soola
½ dl maisijahu
4 ½ dl gluteenivaba jahu
2 tl kuivpärmi

Valmista pärmitaigen. Küpseta väiksed kuklid 225o C juures umbes 15 min.

Kiirkuklid

400 g gluteenivaba jahu (nt. laktoosiga Sunnuntai jahu)
400 dl vett / piima
100 g tatrajahu / kanepijahu / amarantijahu
25 g pärmi
soola
1 spl õli

Soovi korral seemneid, pähkleid.
Sega omavahel kuivained. Lahusta pärm vedelikus, lisa õli. Sega jahu vedeliku hulka. Vala taigen (muffini) vormidesse ja aseta külma ahju. Lülita ahi 180o C peale. Hoia uks lahti ja kergita kuklid topelt suureks. Sulge uks ja küpseta 10 min kuni tekib kuldne jume. Kuklid on valmis, kui kumisevad põhjale koputades.

Kerged keeksid

250 g gluteenivaba jahu, nt Mix C
125 g võid
100 g suhkrut
2 spl vaniljesuhkrut
3 muna
½ tl küpsetuspulbrit
125 g piima

Vahusta või ja suhkur, sega vaniljesuhkur ja munakollased vahuks. Sega küpsetuspulber jahuga ja lisa piim, sega kogu aeg. Lisa vahustatud munavalged. Valmista tainast väiksed pallid ja aseta need pannile küpsetuspaberile. Küpseta ahjus 200o C juures 15 min.

Kaneelikuklid

ca 18 tk

2 ½ dl vett
3tl kuivpärmi või 25 g pärmi
2 ½ dl Sunnuntai gluteenivaba jahu
1dl suhkrut
soola
kardemoni
1 ½ dl maisitärklist
½ muna
100g margariini
2 1/2- 3dl Sunnuntai gluteenivaba jahu
ca 40g toasooja võid/ margariini
kaneeli
suhkrut
½ muna
raesuhkrut

Sulata pärm leige vee hulka. Lisa suhkur, sool, kardemon ning 2 ½ dl jahu. Sega kuni tekib ühtlane mass. Lase kerkida umbes 20 min.
Sulata margariin, jahuta. Lisa eeltaignale, sega. Lisa maisitärklis ning osade kaupa 2 1/2-3dl jahu, kuni tekib parajalt pehme taigen. Rulli kahe küpsetuspaberi vahel taigen 0,5-0,7 cm paksuseks. Määri pealt pehme võiga, raputa peale suhkur ja kaneel ning keera alumise paberi abil taigen rulli.
Lõika terava noaga rulli otsast tükid ning aseta keerud ülespidi plaadile. Määri pealt munaga. Soovi korral kaunista raesuhkruga. Lase kerkida 20 min. Küpseta 200- 225o C juures 10-15 min kuni kergelt kuldpruunid.

Kuklid

500 g gluteenivaba jahu, nt Mix B
10 g kuivpärmi või 40 g pärmi
20 g võid
2 munavalget
3 dl leiget vett

Sega jahu,  pärm, või ja munavalged. Lisa vesi ja sõtku taigen ühtlaseks. Tee tainast pallid ja aseta küpsetuspaberile. Tõsta pallid kerkima sooja kohta, kata rätikuga. Küpseta 180o C juures 20 min.

Seesamiseemne kuklid

250 g gluteenivaba jahu, nt Mix B
5 g kuivpärmi või 20 g pärmi
3 spl oliivõli
2 dl leiget vett
seesamiseemneid

Määrimiseks piima.
Sega pärm, jahu, lisa õli ja vesi, sõtku taigen ühtlaseks. Veereta niiskete kätega kuklipallid ja aseta küpsetuspaberile. Tee kukli peale väike lohk ja määri piimaga, puista peale seesamiseemneid. Kata kuklid käterätikuga ja lase kerkida kahekordseks. Küpseta ahjus 180o C juures 20 min.
Seesamiseemnete asemel võib kasutada mooniseemneid.
Linaseemneid ja päevalilleseemneid tuleb leotada pool tundi külmas vees. Seemneid võib segada ka taina sisse.

Pärmitaignapirukad

2,5 dl vett / piima
350 g gluteenivaba jahu (nt. laktoosiga Sunnuntai jahu)
1 muna
80 g õli / margariin
25 g pärmi
50 g suhkrut
4 g soola
90 g maisijahu
( 1tl guarijahu )
( 2 g kardemoni )

Täidis vastavalt soovile: sink, juust,hakkliha, porgand…
Sega kõik kuivained omavahel. Lahusta vedelikus pärm, lisa õli ja muna. Sega taigen. Vajadusel sõtku. Lase 10 min seista. Rulli taigen lahti ning vormi pirukad vastavalt soovile. Aseta küpsetuspaberiga kaetud plaadile  ja määri pealt munaga.  Lase kerkida ca 30 min kuni kohevad. Küpseta 200o C juures kuldpruuniks ca 15-30 min, oleneb piruka suurusest.

Muretaignapirukad

100 g margariini
3 dl gluteenivaba jahu (nt. laktoosiga Sunnuntai jahu)
1 spl linaseemnejahu
20 g kartulihelbeid
1,5 dl sooja vett

Täidis vastavalt soovile: riisi, liha, kala…
Sulata margariin ja lisa vesi. Lisa kartulihelbed ja linaseemnejahu vedelikule ning lase paisuda 5 min. Lisa jahu ning sega hästi läbi, vajadusel sõtku. Rulli ja vormi pirukad. Määri pealt munaga. Küpseta 200o C juures 15 min.

Kartuli liivataigen

75 g riisijahu
½ tl soola
150 g keedetud kartuleid, purustatud
150 ml vett + kartulihelbeid, et tekiks pudru
50 g maisijahu
100 g võid/ margariini

Mikserda jahud, sool ja kartul. Lisa massile või/margariin, mis on eelnevalt väiksemateks kuubikuteks lõigatud. Vormi tainast kiiresti pall, pane kilesse ning külmuta 30 min. Sõtku taigent kuni muutub pehmeks ja siduvaks. Aseta uuesti 30 min külmikusse. Seejärel rulli kergelt jahusel laual vajaliku kujuga ja paksusega taina tükiks. Ära lase tainal laua külge jääda, liiguta seda pidevalt laua peal. Lihtsam viis on rullida tainast kahe küpsetuspaberi vahel. Küpseta tühjad korvikesed 220º C juures ca 15-20 min. Soovi korral võib lisada täidise rullitud kartuli liivatainale.
Täidis:

150 g sinki
180ml / ¾ t 10% hapukoort
3 tk muna
85 g / 1 t riivitud juustu
muskaati
musta pipart
soola

Lõika sink ribadeks ja puista koos riivjuustuga üle pool valmis taina. Sega omavahel hapukoor ja munad ning maitsesta soola, pipra ja muskaadiga. Vala vedelik üle singi-juustu. Küpseta 190º C juures ca 30 min, kuni ta on hangunud ja kergelt kuldpruunide servadega.

Vahvlid vaniljega

110 g gluteenivaba jahu, nt Mix C
40 g pehmet võid
2 muna
1 dl piima
4 spl suhkrut
soola, vaniljesuhkrut

Vahusta või ja lisa munad, suhkur ja vaniljesuhkur. Sega valgeks vahuks. Lisa jahu, sool, sega ja lisa piim. Lase tainal seista. Küpseta kuumal vahvliraual paar minutit.

Vahvlid kartulijahuga

3 muna
100 g suhkrut
100 g margariini
1 kl kartulijahu

Munad vahustada suhkruga, lisada sulatatud margariin ja kartulijahu. Vala taigen kuumale õliga määritud vahvlirauale.

Vahvlid riisijahuga

170 g / 1 ⅓ t riisijahu
30 g / ¼ t kartulitärklist
140 g / 4/5 t tapioki tärklist / maisitärklist
2 spl suhkrut
4 tl küpsetuspulbrit
½ tl soola
3 tk muna
118 ml / ½ t õli
325 ml / 1 ⅓ t vett

Sega jahu, suhkur, küpsetuspulber ja sool. Lisa kuivainetele munad, õli ja vesi ning sega kuni on tekkinud ühtne taigen. Vala taigen kuumale õliga määritud vahvlirauale. Küpseta ca 3-5 min.