Avaldatud: 25 november, 2023

Juba palju aastaid on traditsiooniks saanud, et aastas korra kohtuvad Põhja- ja Baltimaade Tsöliaakia Seltside esindajad ühisel üritusel, et enda tegemistest rääkida.

Sel aastal osales kuus seltsi

Sellel aastal toimus kohtumine augustikuu lõpus ühepäevase virtuaalse seminarina, kus osalesid Soome, Rootsi, Norra, Taani, Läti ja Eesti Tsöliaakia Seltside esindajad. Eesti seltsi esindasid välissuhete valdkonna liikmed Marget Merman ja Aive Antson. Osalejaid tervitas Euroopa Tsöliaakia Seltside katusorganisatsiooni juhatuse liige ja ETSi välissuhete valdkonnajuht Katre Trofimov.

Arutluse all olnud teemad

 1. Seltside liikmeskonna tõus. Kõik riigid on probleemi ees, et seltsi liikmeskonnad ei kasva.
 2. Riiklikud toetused tsöliaakiaga inimestele. Norras, Rootsis ja Taanis saavad tsöliaakiaga inimesed riigipoolset rahalist toetust (nt Norras saab täiskasvanud tsöliaakiaga inimene 100€ kuus). Nad leiavad, et see toetus ei ole küllaldane ning soovitakse toetuse tõusu. Eesti, Läti ning Soome proovivad leida lahendusi, et riigilt toetusi saada.
 3. Liikmemaksude võrdlus – kas neid tõsta või langetada?

Liikmemaksud on järgmised:

 • Rootsi: täisealine 30€, lisa pereliige 5€, sponsorliige 30€
 • Norra: täisealine 55€, lisa pereliige 10€, sponsorliige 20€
 • Soome: täisealine 28€ ja sponsorliige 400€
 • Taani: täisealine 50€, lisa pereliige 3.50€, õpilane/pensionär 40€, sponsorliige 67€.
 1. Rahastuse saamine meditsiinifirmadest ja kas tsöliaakiaravimi katsetuse korral toetada ravimifirmasid?
 2. Seltside turundusalane tegevus.
 3. Kuidas kulusid kokku hoida- töötajate palgad, elektrooniline või paberkandjal toodete kataloog, lisatööjõu palkamine.
 4. Ühise tsöliaakiaalase küsitluse koostamine
 5. Teadusuuringute jagamine.

Seltside olulisemad tegevused

Kõik seltsid tutvustasid enda olulisemaid tegevusi. Nt Soomes algas suur kolmeaastane nn kodukokkamise projekt, mille raames valmib sada retsepti koos videodega. Rootsi selts töötas välja elektroonilise vormi, kuhu inimesed saavad sisestada oma kaebused seoses gluteenivaba toitumisega. Kui varem oli viis avaldust aastas, siis nüüd poole aastaga on üle saja avalduse. Uus vorm on kasutajasõbralik ja aidanud koguda uut infot.

Seltside töötajaskond

Eesti Tsöliaakia Seltsis tasustatud töötajaid pole, kuid toome ära tasuliste töötajate arvu naaberriikides:

 • Rootsis tasustatakse 6 inimese tööd
 • Norras tasustatakse 10 inimest tööd
 • Soomes tasustatakse18 inimest tööd
 • Taanis tasustatakse 8 inimest tööd.

Sellised kohtumised on väga informatsioonirikkad ning annavad palju ideid seltsidele edasi tegutsemiseks. Sellel korral otsustati, et kohtuma hakatakse aastas kaks korda – üks kord kohtutakse virtuaalselt ja teine kord kontaktselt.

 

Arhiiv