Avaldatud: 19 aprill, 2023

Neeruhaiguste ja tsöliaakia vaheline seos

Soomes ilmunud uuringu autoriks on Rakel Nurmi ning uuringust selgub, et tsöliaakiale omaseid tunnuseid esineb neeruhaigetel rohkem kui muudel inimestel. Kroonilisi neeruhaigeid on lisandunud oluliselt juurde nii terves maailmas kui ka Soomes. Krooniliste neeruhaiguste põhjustajaks on näiteks diabeet, neerupõletik ja muud haigused. Ka sooltega seotud haiguseid, eriti tsöliaakiat, on Soome elanikkonda lisandunud. Soomes on tsöliaakia diagnoosi saamine suurenenud ja diagnoosi saajaid on rohkem. Arvatakse, et tsöliaakiat põeb umbes 1-2% soomlastest.

Rakel Nurmi on oma uurimistöös püüdnud välja selgitada seost tsöliaakia ja neeruhaiguste vahel. Uuringus osales üle 800 erineva neeruhaigusega patsiendi, kelledest märkimisväärsel osal ehk 5,4%-l oli tsöliaakia diagnoositud või neil oli kõrgenenud antikehade tase. Märkimisväärne oli, et neerupõletikuga 150-st patsiendist rohkem kui 8%-l olid tsöliaakiale iseloomulikud autoimmuunsusega seotud tunnused. Uuringus leiti viiteid sellest, et tsöliaakia autoimmuunsus võis kaasa aidata neerupõletiku kiiremale arengule, kuid tõendeid selle kohta on veel vähe ja nõuavad põhjalikumat uurimist.

Uuringu järgselt arvatakse, et kui soolestik ei ole korras, siis suurenevad soolestiku mikrobioomi talitlushäired ja läbilaskvus ning sel juhul areneb krooniline neeruhaigus kiiremini ja põhjustab nõiaringilaadse reaktsiooni mõlemas suunas, mõjutades nii neeru- kui ka soolehaiguseid.

Tsöliaakia ja neeruhaiguste kombinatsioon on veel uus asi ja sellest teatakse vähe. Seega ei ole veel ametlikke juhiseid, kas neeruhaigustega inimesi tuleks kontrollida tsöliaakia suhtes ja vastupidi.

Artikliga saab tutvuda Soome Neeru- ja Maksaliidu kodulehel:

https://www.muma.fi/liitto/julkaisut/elinehto/elinehto_1_2022/munuaissairauksien_ja_keliakian_valilla_on_havaittu_yhteys?fbclid=IwAR25InuMvvaZWhLolp9z0eCgBF6W8WaSaC74eHL2aFqxYAhvjjm8ZH2Cd_I

Arhiiv