Avaldatud: 4 oktoober, 2018

Möödunud nädalavahetusel, 27 – 30. septembril toimus  Euroopa Tsöliaakia Seltside Assotsiatsiooni (AOECS) üldkoosolek Ungaris, Budapestis, kus olid kohal 26 liikmesriigi esindajad üle Euroopa ja ka väljaspoolt. Kokku on AOECSiga liitunud 35 riiki ja katusorganisatsioon esindab seeläbi üle 300 000 Euroopa tsöliaakiahaige. See aasta oli tähtis ka seetõttu, et AOECS tähistas oma 30. juubelit!

Oluliste teemadena käsitleti tsöliaakia ajalugu ning diagnoosimist ja gluteenivaba toitlustuse ning kaubamärgiga seonduvat, mis on kõikide riikide tsöliaakia seltside üheks oluliseks prioriteediks, sest on otseselt seotud tsöliaatiku tervise hoidmisega. Kinnitati AOECSi 2018-2021 strateegia, mis avaldatakse lähiajal ka organisatsiooni kodulehel – www.aoecs.org

AOECS jätkab olemast riiklike tsöliaakia seltside hääl Euroopa tasandil ning osaleb mitmetes ühisavaldustes koos teiste katusorganisatsioonidega. Oluliseks suunaks on võetud ka “võib sisaldada” tähistamisega seotud regulatsiooni loomine Euroopa tasandil, et ka selles vallas oleks tsöliaatikutel lihtsam orienteeruda.

Üldkoosolekul valiti kaks uut juhatuse liiget – Izaskun Martín Cabrejas (Federación De Asociaciones De Celiacos De España) ja Tunde Koltai (Ungari Tsöliaakia Selts) . Vanast juhatusest jätkavad ametis Susanna Neuhold (Associazione Italiana Celiachia), Christian A. Scerri (Coeliac Assotiation Malta)  ja Katre Trofimov (Eesti Tsöliaakia Selts).

  • Esimene arikkel avaldati tsöliaakiast juba aastal 1918.

Arhiiv