Avaldatud: 3 september, 2016

Toimus esimene tsöliaakia konverents-mess „Tsöliaakia – kogu organismi haarav haigus“

30. aprillil 2016 toimus Eestis esmakordselt tsöliaakiat kajastav konverents-mess “Tsöliaakia – kogu organismi haarav haigus”. Üritus toimus ühepäevasena Tallink Spa hotellis ning selle eesmärgiks oli erinevate sihtgruppide teadlikkuse tõstmine. Konverentsil esinesid seltsi juhatuse liikmed Riin Jõgi, Katre Trofimov ja Aive Antson, Eesti Gastroenteroloogide Seltsi juhatuse liige dr. Riina Salupere, Soome Tsöliaakia Seltsi psühholoog Hanna Herno ja Raisio Eesti AS müügijuht Aivar Tooma. Pärast konverentsi toimus mess, kus oma tooteid esitlesid ja müüsid nii Eesti kui välismaised gluteenivabade toodete tootjad: Looduspere, Marta Pagar, Semper, Dr. Schär, Provena, Probios, Balticovo, YumEarth. Soovijatel oli võimalus osta ka gluteenivaba kosmeetikat ja toidulisandeid brändidelt Formula Vitale, Valioravinto ja BioNike, kuigi otsest näidustust tsöliaakiahaigetel nende kasutuseks pole. Üritusel osales ligi 200 osalejat – nende seas olid tsöliaakiahaiged, kaubandus- ja toitlustussektori esindajad, Haigekassa ja Veterinaar- ja Toiduameti esindajad, kokavaldkonna õpetajad, toitumisnõustajad ja arstid ning lisaks veel teisedki huvilised.
Tagasiside koguti osalejatelt kirjalikult ning seal toodud ettepanekud on abiks järgmiste sarnaste ürituste korraldamisel. Tagasiside ankeedi täitis ära 102 osalejat, kes olid ürituse teemade, korralduse ja messil esindatud firmadega üldiselt rahul. Toodi ära, et konverentsi ettekanded olid väga informatiivsed, ülevaatlikud, konkreetsed, professionaalsed ja hästi ettekantud. Konverentsi peeti mitmekülgseks ja väga harivaks. Samuti oldi rahul messil esindatud ettevõtetega – valik oli mitmekülgne ja leiti palju uusi tooteid. Külastajatele meeldis, et tooteid sai maitsta ja tootjatega suhelda. Tagasisides toodi välja ka jätkuvalt tsöliakiahaigete jaoks lahendamata probleem – erinevalt teistest Euroopa riikidest ei saa Eestis elavad tsöliaakihaiged riiklikke toetusi kallite gluteenivabade toodete ostmiseks. Tagasisidet koguti kirjalikult ka messil osalenud ettevõtetelt ja samuti said osalejad anda hinnangu gluteenivabade toodete sortimendi valikule kaubandusettevõtetes ning teha ettepanekuid gluteenivabade toodete sortimendi parendamiseks.
Ürituse korraldajateks olid seltsi liikmed Merle Maisla, Kaja Schumann, Signe Keerd, Aive Antson, Riin Jõgi ja Katre Trofimov. Ürituse moderaatoriks oli Peeter Veltmann, video tegi Eva Hindremäe ja fotograafiks oli Elina Poll-Riives. Üritust finantseerisid Fria Bröd AB, Raisio Eesti AS, Oriola AS, D.T.L. Consumer Products AS, Interaltus OÜ, Allium Upi OÜ, Looduspere OÜ, Bionoria OÜ, Probios s.r.l., Balticovo A/S, Dr. Schär AG/SPA, Bureau Veritas Eesti OÜ, Aivil Transport OÜ, Hasartmängumaksu Nõukogu ja Eesti Tsöliaakia Selts.

Arhiiv