Avaldatud: 20 aprill, 2023

Kaubandusvaldkond on seltsi üks põhivaldkondadest ning valdkonna eesmärgiks on koostöös kaubandusettevõtetega optimaalse gluteenivabade toodete sortimendi tagamine.

Kaubandusvaldkonna vabatahtlikeks on Karin Sindonen (e-kaubanduse sortimendi koordinaator), Kätlin Talumaa (maaletoojate sortimendi koordinaator) ja Aive Treiman (jaekaubanduse sortimendi koordinaator, hetkel ka e-kaubanduse kontaktisik). Valdkonda koordineerib Aive Antson.

Gluteenivabade toodete sortiment kasvutrendis

Eestis on üle 20 maaletooja, kes impordivad Eestisse gluteenivabu tooteid. Neid tooteid müüvad kõik suuremad kaubandusettevõtted. Tänapäeval ei pea enam gluteenivabu tooteid minema ostma Eesti suurematesse linnadesse või välismaale, vaid neid saab soetada ka väiksematest linnadest ja alevitest. Samuti on võimalus neid tooteid osta e-kaubandusettevõtete vahendusel.

Kaubandusettevõtete sõnul on gluteenivabade toodete müük kasvutrendis ning uusi tooteid võetakse sortimenti igal aastal. Kui varem olid gluteenivabad tooted müügil spetsiaalselt eritoidu või tervisetoodete riiulitel, siis praegu on tavaliselt iga tootegrupp oma grupi juures, see tähendab, et gluteenivaba leib on teiste leibade juures, gluteenivaba pitsa tavapitsade juures jne. See teeb gluteenivabade toodete leidmise kohati raskemaks, aga kaubandusettevõtete sõnul on läbimüügid niiviisi suuremad ja tooted püsivad sortimendis kauem. Enamus jaekaubandusettevõtteid on välja töötanud oma märgistuse süsteemi, kus hinnasildile on lisatud gluteenivabade toodete kohta märge. Siiski tunnistavad ettevõtted, et kaupluse sisese märgistusega peavad nad veel vaeva nägema, et see jõuaks kõikide gluteenivabade toodeteni. Mõnes kaupluses (nt T1 kaubanduskeskuse Selveris) on gluteenivabad tooted müügil dubleeritult – nii tervisetoodete riiulis kui oma kaubagrupi juures.

Kaubandusettevõtted teevad gluteenivabadele toodetele ka allahindluste kampaaniad ning vastav info edastatakse seltsipoolsetele koordinaatoritele, kes selle info omakorda seltsi liikmete listi edastavad. Nii on seltsi liikmetel eelis lugeda soodustuste kohta esimestena.

Info jaekaubandusettevõtete kohta on siin:

https://tsoliaakia.ee/gluteenivabalt/gluteenivabade-toodete-muuk/kauplused/

Lähiajal lisame kodulehele ka e-kaubandusettevõtete nimekirja.

Kohtumised kaubandusettevõtete esindajatega

Igal aastal kohtume erinevate kaubandusettevõtete esindajatega, et koostöös veelgi täpsemalt kokku leppida. 2022. aastal kohtusime D.T.L. Consumer Products ja Eugesta Eesti esindajatega. Mõlemad ettevõtted tõdesid, et erilisest tootmisviisist tingituna on gluteenivabade toodete hind kõrge, kuid konkurents on tihe ja jaekaubandusse on neid tooteid raske müügile saada. Sellegi poolest on toodete müük kasvutrendis ning nende poolselt tehakse kõik, et tooted sortimendis püsiksid. Hea meelega tehakse koostööd Eesti Tsöliaakia Seltsiga – sponsoreeritakse toodetega seltsi üritusi ja saadetakse sortimendi nimekirju ning uut infot.

Info gluteenivabade toodete kohta on oodatud

Kaubandusettevõtete koordinaatorid ootavad ettepanekuid uute toodete sortimenti lisamise kohta või kaubandusettevõtetega koostöö kohta enda e-mailidele:

Kätlin Talumaa (maaletoojate kontaktisik) – katlin@tsoliaakia.ee

Aive Treiman (e-kaubanduse ja maaletoojate kontaktisik) – aive.treiman@tsoliaakia.ee

 

Arhiiv