Avaldatud: 12 aprill, 2023

Tsöliaakia on autoimmuunhaigus, mille korral inimene ei tohi süüa gluteeni, mida leidub nisus, odras ja rukkis. Tsöliaakia tagajärjel tekib peensoole limaskestal põletik, mille tulemusena toitainete imendumine häirub ning see võib põhjustada erinevaid terviseprobleeme. Tsöliaakia sümptomite hulka kuuluvad näiteks seedehäired, nahaprobleemid, väsimus ja depressioon. Kuna gluteenivaba dieet on tsöliaakia ravi, on oluline teada, millised võimalused on gluteenivaba toidu saamiseks.

Eesti Tsöliaakia Seltsi liige Riina Allikas kirjeldab oma kogemust gluteenivaba eluga Soomes. Tema sõnul on gluteenivaba dieeti pidava inimese jaoks elu Soomes suhteliselt lihtne. Uuringu järgi on tsöliaakia umbes 2% soomlastest, diagnoosi on saanud 0,7% elanikkonnast. See tähendab, et ka paljud toitlustuskohad ja poed pakuvad gluteenivabu tooteid.

Väljas söömine

Enamasti teeb Riina ise süüa, kuid restorani ja kohvikusse minnes on gluteenivabu toite lihtne menüüdest leida, kuna need on märgistatud tähega G. Riina mainib, et tema lemmik hamburger on hetkel Hesburgeris, kuna seal on hiinakapsast ja kurgi-majoneesi kaste vahel ning lemmik bufee ABC kohvikus, kus on alati enamus toite gluteenivabad. Lemmik gluteenivaba pitsat saab Riina sõnul ikkagi oma kodust, kuna selle puhul kehtib reegel – ise tehtud, hästi tehtud!

 

Tootevalik toidupoodides

Sünnipäevade puhuks küpsetab Riina tordi või koogi ise, kuid kui selleks aega pole, siis on olemas poodide sügavkülmalettides ka Almondy Daimi kook, mis on väga maitsev ja lihtne kaasa haarata. Toidukauplustes on kollane/oranž G tähis hinnasiltidel, nii et gluteenivabad tooted on kergesti leitavad. Sortimendi suurus oleneb poe suurusest, kuid gluteenivabade toodete valik on tavaliselt hea. All olevatelt piltidelt näed Mikkeli Prisma ja Mikkeli K-Citymarketi gluteenivabade toodete lette.

  • Gluteenivaba tootevalik Soomes
    Gluteenivaba tootevalik Soomes

Kuigi gluteenivaba toit on kallim, leiab Riina, et hinnavahe tavatoodetega on mõistlik. Soome Tsöliaakia Seltsi andmetel kulub gluteenivaba dieeti pidaval inimesel umbes 700€ aastas rohkem söögile võrreldes tavainimese ostukorviga.

Kas saad töökoha lähedal süüa?

Riina töötab Lõuna-Savo (Etelä-Savo) maakonnas Pertunmaal ABC Kuorttis klienditeenindajana. See on väike kaubanduskeskus, kus on toidupood, milles on ka 250- 300-le külastajale mõeldud ABC kohvik, kus on alati gluteenivabad toidud menüüs. See on avatud 24/7, nii et ta ei pea kunagi muretsema, kui kodust midagi kaasa ei saa võtta. Lisaks on lastel nii koolis kui lasteaias võimalik gluteenivabalt süüa ning allergiatele on ka alati tähelepanu pööratud. Pildil on näha ABC kohvikus pakutavat gluteenivaba kanaburgerit. Riina on ABC-s proovinud 3 erinevat burgerit. Burgeri sai on siis ülimalt pehme ja mõnus, teistes kohades selliseid burksisaiu ei ole saanud. Tasub võimalusel kindlasti järgi proovida.

Kokkuvõttes võib öelda, et gluteenivaba igapäevaelu Soomes on suhteliselt lihtne, kuna gluteenivaba dieeti pidavate inimeste peale on mõeldud ning nendega on arvestatud.

ABC kohviku gluteenivaba kanaburger

ABC kohviku gluteenivaba kanaburger

Gluteenivaba hamburgerimenüü Soome Hesburgeris

ABC Kohviku gluteenivabade burgerite valik

Arhiiv