Avaldatud: 7 märts, 2022

AOECS (Euroopa Tsöliaakia Seltside Assotsiatsioon) kutsus 4. märtsil kokku kriisi komitee, kuhu kuuluvad AOECS juhatus ja tegevjuht ning tsöliaakia seltside esindajad Ukraina sõjapõgenikega enim kokku puutuvatest riikidest – Austria, Saksamaa, Poola, Tšehhi, Rumeenia, Läti ja Eesti. Kohtumised toimuvad igal nädalal senikaua kuni on paika pandud selge plaan uues kriisiolukorras tegutsemiseks ja abivajajate toetamiseks. Kahetunnise kohtumise eesmärgiks oli jagada infot juba ette võetud tegevuste kohta ning panna paika lühi- ja pikaajaline strateegia, et tagada püsiv gluteenivabade toodete toetus ja nende jõudmine Ukrainasse jäänud tsöliaatikutele ning toetada ka sihtriikidesse (Poola, Tšehhi, Läti, Eesti jne) jõudvate sõjapõgenike toetamine.

 

Kõik seltsid on kontaktis Ukraina seltsi juhi ja vabatahtlikega. Poola seltsil on toimiv suhtlus Ukraina seltsi juhi ja liikmetega ning nad toimetavad Poolast gluteenivabu tooteid Lvivi, kus on Ukraina seltsi liikmetel läbipääs humanitaarabi punkti ning GV tooted leiavad tee edasi tsöliaatikuteni.

 

Lepiti kokku, et Poola selts jääb koordineerima Ukrainasse saadetavaid tooteid, sest neil on algus tehtud ja kontaktid olemas. Hetkel on Poola seltsil piisavalt gluteenivabu tooteid, mida Ukrainasse saata, kuid AOECS koostab peagi ühise infokirja, kus tsöliaakia seltsid paluvad oma riikide tootjatel/tarnijatel täita küsimustik, kas soovitakse toetada oma riiki saabuvaid põgenikke või Ukrainasse jäänuid ning sealt juba koordineeritakse info edasi kas Poolale või kohalikku seltsi.  Ühine koordineerimine läbi AOECSi kriisi komitee aitab vältida liigse infomüra teket ning toetab abi saatmise selget juhtimist ning toodete jõudmise abivajajateni. Poola selts annab abipakke ka edasi migreeruvatele tsöliaatikutele, kes liiguvad teistesse riikidesse.

 

Rõhutati, et kõikidele teadaoleva info kohaselt ei pruugi üldisesse humanitaarabi saadetistesse pandud gluteenivaba toit jõuda tsöliaatikuteni, sest kohapeal Ukrainas puudub kõigil abiorganisatsioonidel lüli nende edasitoimetamiseks. Seetõttu on palve, et tootjad ja edasimüüjad ootaksid kohaliku tsöliaakia seltsi infot, et saaksime koos planeerida vajaliku lühi- ja pikaajalise sõjapõgenike toetamise.

 

Eesti Tsöliaakia Seltsi vabatahtlikud tegutsevad aktiivselt selle nimel, et korraldada Eestis sõjapõgenikega tegutsevate organisatsioonide ja asutustega koostöö viisil, et abivajavad tsöliaakiat põdevad sõjapõgenikud saaksid omale toetajate abil gluteenivabade toodetega abipakke.

 

Koos oleme tugevamad! Ukraina heaks!

Arhiiv