Avaldatud: 20 juuni, 2021

Viljandi Pärimusmuusika Aidas toimus Eesti Õdede Liidu koolituspäev “Tarkuseterad”, kus osalejaid oli nii Viljandi-, Pärnu-, Lääne- kui ka Saaremaalt. Nii nagu koolituspäeva pealkirigi ütleb, siis kogusid õed erinevaid tarkuseteri, aga fookuses olid ka erinevad kogemuslood.

Seltsi koolitusjuht Aive Antson rääkis kuulajatele oma loo, kus tsöliaakia diagnoosini jõudmine on olnud väga pikk ja keeruline tee. Lisaks jagasime kuulajatele tarkuseteri tsöliaakiast ja gluteenivabast dieedist. Kuna Euroopas on tsöliaakia diagnoosi saanud vaid 10-20% haigetest, siis on väga oluline, et õed märkaksid tsöliaakia sümptomeid ja suunaksid patsiente edasistele uuringutele.

Tsöliaakia loeng võeti hästi vastu ja tõdeti, et see haigus on ikka veel Eestis vähetuntud ning hoopis rohkem tuleb sellest õdedele rääkida ja neid koolitada. Üks osalejatest leidis, et koolitus oli justkui põnev ja hariv telesaade. Teine kirjutas: “Loengud ja mõtted olid kõik väga elulised, need panid mõtlema ja liigutasid südamepõhjani.”

 

Foto: Allan Helde
Fotol: Eesti Tsöliaakia Seltsi koolitusjuht Aive Antson ja Õdede Liidu Lääne piirkonna juht Talvi Helde

Arhiiv