Avaldatud: 27 detsember, 2021

Ülemaailmsel puuetega inimeste päeval, 3. detsembril 2021 avaldas Eesti Puuetega Inimeste Koda fotonäituse „Puue ei ole alati silmaga nähtav“. Mille eesmärgiks on tähelepanu pöörata asjaolule, et puue või elumuutev krooniline haigus ei pruugi kõrvaltvaatajale alati välja paista.

Fotonäitusel osales ka Eesti Tsöliaakia Seltsi sekretär Ädu Igris Schumann.

„Tsöliaakia diagnoositi mul, kui olin 1,5-aastane. Alates sellest ajast on toitumine olnud minu elus oluline teema, sest tsöliaatikute ainus ravim on eluaegne range gluteenivaba dieet. Tänu kiirele diagnoosile ja toetavale tugigrupile olen saanud elada küllaltki täisväärtuslikku elu. Minu kõrval olevad inimesed on väga palju pingutanud selle nimel, et oma erinevates tegemistes, olgu selleks kohaks kool või rahvusvaheline spordivõistlus, oleks mulle tagatud gluteenivaba toit. Nüüdseks olen ise aktiivsemalt alustanud tegevust Eesti Tsöliaakia Seltsis, et muuta kõigi tsöliaatikute elu natukenegi täisväärtuslikumaks. Lisaks sellele harin ennast õigusvaldkonnas, töötan ja tegelen palju spordiga. Just viimase puhul on eriti tähtis, et füüsiline ja vaimne tervis oleks korras ning toitumine on suuresti selle aluseks.“

Fotonäituse projektist võttis osa 14 puuetega inimeste võrgustiku esindajat, kes jagasid oma elukogemusi kogelusest, fibromüalgiast, kurtusest kui ka teistest kroonilistest haigustest või erivajadustest, sealhulgas tsöliaakiast.

Fotonäituse stiil on dokumenteeriv, seetõttu kujutati inimesi nende igapäevategevustes, mis aitaks igaühe lugu edasi rääkida. Fotode juures olevates lühitutvustustes said projektis osalenud jagada osakest oma elust, seda, mida neile teha meeldib ning millega rinda pistavad seoses oma haigusega.

Foto: Ken Mürk

Arhiiv