Gluteenivaba igapäevaelu – elu Stockholmis
Avaldatud: 22 mai, 2023
Tsöliaakia on peensoole limaskesta kahjustav päriliku eelsoodumusega autoimmuunhaigus, mille vallandavad nisus, rukkis ja odras sisalduvad valgud. Tsöliaakia võib avalduda igas vanuses ja sellega võib kaasneda muude organite haaratus. Tsöliaakiaga inimese ainus ravi on eluaegne range gluteenivaba toitumine. See, kuidas inimesed diagnoosiga sõbraks saavad ja milliseid väljakutseid edasine elu talle toob, sõltub nii inimese enda kohanemisvõimest kui ka teda ümbritsevate inimeste toetusest.
Eesti Tsöliaakia Seltsi liikmed on tsöliaakia diagnoosi saanud inimesed ja ka nende pereliikmed. Ühiste kogemuste jagamine aitab meil paremini tsöliaakiaga sõbraks saada ning toetab erinevates eluhetkedes. On ju söömine sotsiaalne tegevus ning tihtipeale võib meile tunduda, et aga mida ja kus me üldse süüa saame.
Gluteenivaba elu Rootsis, Stockholmis
Hea meel on, et seltsi liige Birgit, kellel on tsöliaakia diagnoos olnud pea 10 aastat, on lahkelt jaganud oma tsöliaakiaga elamise kogemust meie naaberriigis, Rootsis. Kuigi Birgit elab oma töö tõttu palju välisriikides, liitus ta siiski 2020. aastal Eesti Tsöliaakia Seltsiga ning toetab seeläbi tsöliaakiaalase teadlikkuse tõstmist oma kodumaal.
Birgit räägib: “Rootsis oli elu võrdlemisi kerge, sest oli väga suur valik ning palju rõhku pandud sellele, et tsöliaakiahaiged saaksid elada võrdväärset elu ja olla sotsiaalselt aktiivsed. Gluteenivabade valikute rohkus andis mõista, et tsöliaakia kindlasti rohkem levinud.”
Väljas söömine ja toiduainete poest ostmine
Stockholmis oli pigem lihtne väljas söömas käia, sest üldiselt olid menüüd märgistatud ning ka teenindajate teadlikkus kõrge. Peamiselt külastasingi kas 100% gluteenivabasid kohtasid või neid, kus gluteenivabasid toodeti ja müüdi koos gluteeniga alternatiividega, kuid kus tootmisprotsess oli tsöliaakiahaigele turvaliseks tehtud. Lemmikuteks kohtadeks oli üks Vietnami restoran Eatnam ning Kea Bakery, mis oma kookide kvaliteedilt absoluutselt võrdväärne gluteeniga alternatiividele. Rootsis on menüüs gluteenivabad tooted pigem alati eraldi märgitud “gf märgiga”.
Poest gluteenivabade toodete leidmine oli väga kerge ning valik on lai. Poes ringi käies jääb silma Rootsi oma “kultuuriline eripära” ka gluteenivabadel toodetel. Nendeks on Rootsis kindlasti gluteenivabad kaneelirullid ning Lussebullareid. Erinevad jahusegud, puljongikuubikud, saiad/leivad on väga levinud ja nende ostmine poest ülimalt lihtne.
Kauplustes on pigem eraldi riiulid gluteenivabadele toodetele ning lisaks gluteenivabade toodete riiulile, leidis gluteenivabasid tooteid ka muudelt riiulitelt. Gluteenivabad tooted on poes märgistatud eraldi siltidega, mis tõmbavad tähelepanu. Enamasti tervisetoodetega koos või kõrvuti. Hinnaerinevus oli Stockholmis gluteenivaba leiva osas suhteliselt väike. Gluteenivaba leib maksis enam-vähem sama palju kui tavaline gluteeni sisaldav toode, kuigi jah, tavalisi tooteid sai ka vajadusel poole odavamalt.