Avaldatud: 9 mai, 2019

Täna ja homme korraldab Eesti Tsöliaakia Selts Tallinnas iga-aastaselt koos käivat Põhja- ja Baltimaade tsöliaakia seltside kohtumist. Üritus toimub iga kord erineva osaleja riigi juures ning sel korral oli taas järg meie käes.

Mis on kavas?
Kohal on esindajad Lätist, Valgevenest, Soomest, Rootsist, Norrast ja Eestist ning lisaks toimuvad välislektorite esinemised. Sõna saavad tsöliaakiaalaseid uuringuid teinud Tampere Ülikooli professor Markku Mäki ja Oslo Ülikooli professor Knut E A Lundin, kes räägivad tsöliaakia diagnoosimisega seonduvast. Samuti kuulame Eesti restoranipidaja Kristjan Peäske kogemust ja ideid gluteenivaba toitlustamise vallas ja Rootsi seltsi ettekannet gluteenivaba kaubamärgi süsteemi kohta.

Mitmekuuline projekt saab alguse
Kahepäevane konverents on ühtlasi ka pidulik avamine üle poole aasta kestvale Põhjamaade Ministrite Nõukogu poolt rahastatavale koostööprojektile “Nordic-Baltic co-operation of Coeliac Societies”, mille raames sõlmivad osalejariigid omavahelised koostöökokkulepped ja õpitakse teiste riikide praktikast. Arutletakse teemal lasteaedade ja koolide gluteenivaba toitlustus tsöliaatikutele, kuidas seda parandada ning sellekohase ettepaneku tegemine Euroopa Tsöliaakia Seltside Assotsiatsioonile. Eesmärgiks on ka infomaterjalide koostamine, et tõsta ühiskonna teadlikkust tsöliaakiast ja gluteenivabast dieedist eesmärgiga kaasata riiklikke asutusi paremasse koostöösse.

Projekti rahastab:

 

Arhiiv