Avaldatud: 21 jaanuar, 2022

Kõhuvalu, puhitus, väsimus ja rauavaegusaneemia – need on neli tüüpilisemat märki, mis viitavad tsöliaakiale

Õigeaegne diagnoos päästab sind sümptomitest, millele sa varem selgitusi ei leidnud. Millised on tsöliaakia, mis ei ole gluteenitalumatus, sümptomid, diagnoos ja ravi – sellest räägivad Õhtulehe artiklist lähemalt Aive Antson ja Sigrit Keerd Eesti Tsöliaakia Seltsist.

Tänapäeval on palju erinevaid põhjuseid, miks toituda teistest erinevalt. On erinevaid dieete ja toitumisviise, mis ei ole otseselt seotud meditsiiniliste põhjustega (nt omaalgatuslik gluteenivaba dieedi pidamine). Igal täiskasvanud inimesel on õigus teha talle sobivaid toiduvalikud, kuid on ka erinevaid haiguseid, nagu tsöliaakia, mille puhul erimenüü tagab inimese terve olemise. Tsöliaakia on igas vanuses avalduda võiv päriliku eelsoodumusega ja krooniline koekahjustusega autoimmuunhaigus. Tsöliaakia ainus ravi on eluaegne range gluteenivaba dieet, mille korral ei tohi menüü sisaldada nisu, rukist, otra ega teisi ristsaastunud teravilju ning tooteid. Seega tsöliaatiku iga toidukord on kui ravim, millest sõltub tema tervislik seisund.

Tsöliaakia ainus ravi on range ja eluaegne gluteenivaba dieet. Gluteenivaba dieedi korral ei tohi menüü sisaldada nisu, rukist, otra ega teisi ristsaastunud teravilju ning tooteid. Gluteenivaba dieedi pidamisel on abiks Eesti Tsöliaakia Seltsi kodulehel toodud lubatud ja keelatud toiduainete nimekirjad https://tsoliaakia.ee/infomaterjal/lubatud-keelatud-toit/toiduained/.

Pole olemas sellist haigust nagu gluteenitalumatus – on kas tsöliaakia või mitte-tsöliaakia gluteenitundlikkus.

Loe Õhtulehes ilmunud artiklit siin – https://www.ohtuleht.ee/1053667/kohuvalu-puhitus-vasimus-ja-rauavaegusaneemia-need-on-neli-tuupilisemat-marki-mis-viitavad-tsoliaakiale

Pikemalt tsöliaakiast saad lugeda meie kodulehel – https://tsoliaakia.ee/haigele/mis-haigus-on-tsoliaakia/